XV sesja zwyczajna Rady Gminy Ochotnica Dolna 16.XI.2016 r. (całość nagrania)

XV sesję zwyczajną w dniu 16.XI.2016 r. radni rozpoczęli minuta ciszy upamiętniającą ofiary zamachów we Francji. Sama sesja miała emocjonujący przebieg od początku do samego końca.
W pierwszej części zaznaczył swoją obecność awanturniczymi wystąpieniami radny Jan Franczyk w punkcie dot. interpelacji. W drugiej emocje były związane z głosowaniami nad podatkami, regulaminem Enklawy, zmianą sposobu procedowania nad budżetem itd. Generalnie każdy punkt wart jest zapoznania się. Mimo wielu punktów porządku obrad i kwestii spornych sesja miała przebieg dynamiczny i należała do jednej z najkrótszych w historii tej kadencji.

PORZĄDEK OBRAD:
1. Otwarcie sesji, powitanie zebranych
2. Przedstawienie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna.
4. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
5. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Ochotnica Dolna.
6. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok
7. Podjęcie uchwały w sprawie wzorów formularzy podatkowych.
8. Podjęcie uchwały w sprawie: w sprawie zmiany uchwały Uchwała Nr XII/85/15 z dnia 14 września 2015 r. w sprawie: ustalenia terminu wyboru Sołtysa i członków Rady Sołeckiej Sołectwa Tylmanowa
9. Podjęcie uchwały w sprawie: w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX/427/10 z dnia 20 września 2010r w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej
10. Podjęcie uchwały w sprawie: zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Ochotnica Dolna na lata 2015 – 2022.
11. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2015 nr V/17/15 z dnia 30 stycznia 2015 r. oraz zmian w budżecie gminy na 2015 rok.
12. Podjęcie uchwały w sprawie: regulaminu porządkowego określającego sposób korzystania ze szlaków utworzonych przez Gminę Ochotnica Dolna w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”.
13. Podjęcie uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji publicznych i niepublicznych dla szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Ochotnica Dolna oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji.
14. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Listu Pochwalnego”.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Listu Pochwalnego”.
16. Sprawozdanie z realizacji budżetu za I półrocze 2015 r.
17. Informacja Wójta Gminy z podejmowanych decyzji między sesjami Rady.
18. Informacja przewodniczącego Rady z działalności Rady Gminy
19. Odczytanie korespondencji do Rady Gminy.
20. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
21. Dyskusja i wolne wnioski.
22. Zakończenie sesji.

30 komentarzy

 1. Trudno polemizować z opinią specjalisty, zwłaszcza że nie dezawuuje ona tego miejsca na powstanie wyciągu pokazuje natomiast jago słabe strony. Z pewnością tak jest że kilka lat temu były inne tendencje przy wyszukiwaniu i projektowaniu tras narciarskich a obecnie kiedy narty są szybsze a narciarstwo stało się sportem masowym wymagania narciarzy idą w kierunku stoków rodzinnych bardziej rekreacyjnych o mniejszym nachyleniu. Może spróbujmy zlecić ekspertom znalezienie w Ochotnicy najlepszych miejsc na taką inwestycję, potem porozmawiajmy z właścicielami gruntów na temat ewentualnej odsprzedaży lub dzierżawy i starajmy się zainteresować poprzez ulgi naszą ofertą potencjalnych inwestorów. Może uda się zachęcić do takiej inwestycji miejscowych przedsiębiorców, ale najpierw trzeba taką ofertę mieć.

  • To jest wiadome ,ze wyciag jest zaplanowany gdzie indziej ,tu chodzi o wyciag zeby powstal w Dolnej .A pan Stefek bedzie kierownikiem ,a zastepca pan Franczyk

 2. TY se radny wprowadzaj minute ciszy jak we wlasnej gminie wydarzy sie tragedia czy to wypadek , czy inne nieszczescie a nie miedzynarodowka sie wpisuje w twoje kondolencje , mieszkales zyles pracowales poza granicami NIE wiec sytuacje znasz ze slyszenia i nie wymadzrzaj sie bo wielu mieszkancow naszej gminy ci naswietli ze jestes w bledzie.

 3. Widze ze przewodniczacy arogancko kontynuje role poprzednika.

 4. TO radni z Tylmanowej lepszego autorytetu nie mogli znalezc , za PRL cala wies pamieta gdzie pobieral nauki….

 5. Może nasi Radni zamiast siedzieć w cieple i utyskiwać na swój stan zdrowia spróbują pomóc mieszkańcom i aktywnie zaangażują się w powstanie wyciągu. Samo się nie wybuduje, ani samo się nie znajdzie inwestora, tu trzeba szukać,przekonywać i zachęcać do inwestowania w Ochotnicy.

 6. W Moskwie pewnie… ha ha ha

 7. Nauki pobierał, a jego dziadek na pewno był w wermachcie 🙂 Palnij że się w głowę goral len volk. Już PO próbowało nauczyć takich gadek, i marnie skończyło

  • Pan Krolczyk ma podstawe na przewodniaczego ,a na wojta jeszcze lepsza …ZAL ZAL ,wam serce sciska ha ha .Aby takich ludzi bylo wiecej sprawiedliwych maszej Gminie ,jak Krolczyk .

 8. Zblizaja sie wybory soltysa w Tylmanowej ,prezentujecie swojego kandydata na to stanowisko , jak wielu uwazam ze zmiana jest konieczna ,lecz w tym przypadku mamy do wyboru mniejsze zlo (znad dunajca) Kandydat jak wiadomo z racji wieku i zajmowanych stanowisk doswiadczenie ma niewielkie , bo np bycie radnym przez okres jednego roku to naprawde darujmy sobie , ale nie w tym rzecz dla wyborcow liczy sie program i pomysly na przyszlosc a tych brak ,bo jak konkurent uwarza ze najwazniejsza sprawa jest nowy OSRODEK ZDROWIA to rece opadaja … mamy niedawno wyremontowany piekny w centrum wsi , dobudowac winde i jest cacy . Wiele osob zmieni lekarza na Kroscienko . Miejsce nowej placowki to idealny teren rekraacyjny i turystyczny , a podobno z turystyki mamy zyc .Tworzycie turystyke z dala od ludzi (enklawa) dla kogo?

 9. No i powiał halny w Tylmanowej 🙂

  • Nazwałbym to na razie lekkim powiewem, ale jedno jest pewne – to kolejny kamyczek do ogródka, a jak wiadomo w kupie siła, hue hue

   • Rok temu mieszkańcy zagłosowali za zmianami wybierajac nowych radnych, Nikt ze „starej” rady (Hebda, Piszczek, Bodziarczyk a nawet Trybulec) nie okazał się godnym zaufania. Mikołajczyk dostał w Tylmanowej ogromną ilośc głosów i gdyby nie koalicja sołtysa Ligasa z Jurkowskim, wójt byłby z Tylmanowej.
    Teraz po 24 latach, zmiana sołtysa. We wcześniejszych wyborach byli inni kandydaci (Piszczek Z, Kozielec J) ale żaden nawet nie zagroził Ligasowi.
    Oczekiwania mieszkańców są coraz większe, zwracają też uwagę na jakość rządów. To co działo się ostatnio w Tylmanowej, zakrawało na ponury żart, sołtys + paru radnych sołeckich podejmowali najważniejsze decyzje i rozdysponowywali budżet wsi.

    Ta zmiana to krok w kierunku normalności

 10. Mamy wieże mamy ścieżki rowerowe, które już powinny być przygotowywane do narciarstwa biegowego tylko znowu nie ma reklamy. Nie wiadomo czemu ukrywamy to przed światem. Obecnie kiedy wszystko opiera się na dobrym marketingu, a bez profesjonalnej kampanii reklamowej nie wypromuje się praktycznie niczego, o Ochotnickiej Enklawie Aktywnego Wypoczynku wiedzą tylko miejscowi i wąska grupa do których dotarła reklama negatywna. Ja nie oceniam czy to była sensowna inwestycja czy nie, ale jak już jest zrobiona to trzeba ją promować. Dobra profesjonalnie przygotowana reklama medialna to połowa sukcesu, bez tego niestety nie przebijemy się z naszą Enklawą.

 11. Ponieważ jakiś czas temu ustawiono w Ochotnicy tabliczki ścieżki rowerowe mam pytanie kiedy te ścieżki będą robione. Kiedy je zakładano byłam zdziwiona bo zawsze najpierw się buduje potem oznakowuje, myślałam że teraz taka moda, najpierw oznakowanie potem wykonanie. Tylko czas mija i ścieżek w Ochotnicy nie widać, oczywiście są zrobione daleko górami, ale kiedy będą u nas. Znaki są, tras rowerowych nie ma, więc jaki był sens wydawania pieniędzy na oznakowanie czegoś czego nie ma. Może ze względu na wiek nie nadążam i czegoś nie rozumiem, może słabo widzę, dlatego pytam, czy ktoś mi to wyjaśni.

 12. A dlaczego w wykazie na stronie BIP-u odnośnie udzielenia pomocy publicznej za rok 2014 nie ma kwot na jakie ta pomoc została udzielona? za poprzednie lata są kwoty, można się dowiedzieć np. jaka osoba jaką ulgę dostała. A teraz jest to utajnione…

 13. Po przeanalizowaniu wykazów z poszczególnych lat rzuca się w oczy że to raczej dość majętni ludzie korzystają z pomocy publicznej… m.in żona obecnego wójta w 2009 roku…

 14. Lol, srajfur w dolnej też ledwie plecie że korzysta z pomocy? 😉

 15. Jest dużo tematów zastępczych które rzuca się niby ot tak, a które w rzeczywistości maja odwrócić uwagą mieszkańców od stagnacji jaka w dalszym ciągu trwa w rozwoju Ochotnicy. Z przykrością muszę napisać że ostatni rok, mimo wielkich obietnic wyborczych z jednej i drugiej strony kończymy w nastrojach dużo gorszych jak go zaczynaliśmy. Po wyborach samorządowych wśród mieszkańców zapanowała euforia, wydawało się że tylko kwestią czasu będzie powstanie pierwszego historycznego wyciągu, który niestety dalej pozostaje w strefie naszych największych marzeń. Mamy za to,, Enklawę ” usytuowaną daleko w górach co do sensowności której jest coraz więcej wątpliwości, a w samej Ochotnicy mamy oznakowanie ścieżek rowerowych których nie ma. Mamy jeszcze drewniane słupki których cel ustawienia jest wielką zagadką.

  • Z wielkich obietnic wyborczych rozliczać możemy tylko stronę, która wygrała wybory, a tak na marginesie bip to ciekawe źródło informacji.

   • Bystra widać jest mało bystra, skoro nie rozumie kto wygrał wybory. Ale co do tematów zastępczych ma rację. Przez ponad rok nic się nie zmieniło. Wójt jak blokował budowę wyciągu, tak blokuje. Nawet Romowie zaczynają się burzyć, bo wójt obiecał im przed wyborami gwiazdki z nieba w zamian za głosy.
    Halny, gdzie to na BIP-ie znajdujesz takie rewelacje? Podaj linka.

    • To nie rewelacje, bo każdy może sobie sprawdzić. O linka poproś ciekawskich (trochę wyżej), a jak masz czas to poszperaj 🙂

 16. Tak to już jest że z wiekiem stajemy się mniej bystrzy, trudno, dlatego prosiłam kogoś bardziej zorientowanego o pomoc w zrozumieniu po co instalowano w Ochotnicy tabliczki wskazujące ścieżki rowerowe których nie ma, prosiłam też o wytłumaczeniu czemu lub komu mają służyć dziwne drewniane słupki dumnie stojące przy drodze.

 17. Po roku zaczyna się zmieniać. Pan wójt wije sobie gniazdko. Full wypas

 18. zapomniałem dodać w gminie

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Loading Facebook Comments ...
'); });
'); });