XLI sesja nadzwyczajna Rady Gminy Ochotnica Dolna 18 grudnia 2017 r.

To była jedna z najkrótszych sesji, która jak żadna inna pokazała sposób sprawowania władzy w naszym samorządzie.

Nadzwyczajna sesja rady gminy rozpoczęła się od wprowadzenia przez Pana Wójta ograniczeń w nagrywaniu sesji. Wójt wyznaczył miejsce, w którym można postawić kamerę. Miejsce znajduje się z boku, dlatego sesja została nagrana z tej perspektywy. W dodatku Wójt uniemożliwił ustawienie mikrofonu przed stołem obrad utrzymując, że kabel od mikrofonu  zagraża bezpieczeństwu uczestników obrad. Radni opozycyjni zaprotestowali przeciwko temu i wyrazili nadzieję, że mieszkańcy wyciągną wnioski z takich działań Wójta.

Na początku obrad padły również pytania o przyczynę zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym, czyli bez możliwości składania interpelacji, zadawania pytań i odczytania korespondencji do rady. Przedstawione wyjaśnienia w zasadzie niczego nie wyjaśniały.

W dalszej części obrad jako główna uchwała omawiana było wyrażenie zgody na zakup przez samorząd budynku sklepu GS znajdującego się przed gminą.  Radni popierający Wójta rozpoczęli od pochwał tej transakcji, jednak ze strony radnych opozycyjnych padły pytania o szczegóły transakcji, które ostudziły entuzjazm na sali. Radni opozycyjni zapytali o cenę zakupu, wycenę tej nieruchomości oraz o przyszłość pracowników i gwarancje, że pieniądze uzyskane przez GS za sprzedaż budynku znajdującego się obok urzędu gminy będą zainwestowane w drugi budynek GS znajdujący się w centrum Ochotnicy Dolnej. Radni opozycyjni przypomnieli, że trzy lata temu właśnie taki pomysł przedstawili Wójtowi i  był on  z jednej strony gwarancją zachowania miejsc pracy dla pracowników a z drugiej szansą na generalny remont budynku należącego do GS, który zdecydowanie takiego remontu wymaga.

Odpowiedzi udzielone przez Wójta wprowadziły część radnych w konsternację, gdyż okazało się, że kwota zakupu sklepu GS znajdującego się przed Urzędem Gminy, to niemal  500 000 złotych. W dodatku Wójt pytany kilkukrotnie o to czy jako kupujący zlecił wycenę tego obiektu czy bazuje tylko na wycenie sprzedającego czyli GS po prostu uparcie milczał! Wójt wyjaśnił również, że nie ma w umowie warunku, aby pieniądze uzyskane przez GS za sprzedaż budynku GS musiał zainwestować w remont drugiego budynku. Okazało się również, że są obietnice, ale nie ma gwarancji utrzymania miejsc pracy dla dotychczasowych pracowników. W związku z tym radni opozycyjni wstrzymali się o głosu argumentując, że chcą uporządkowania przestrzeni wokół urzędu, bo tak zakładał ich program wyborczy, ale z drugiej strony nie mogą głosować w ciemno, bo kwota zakupy jest bardzo wysoka a Wójt nie przedstawił ani wyceny budynku, anie nie udało mu się wynegocjować pozostałych warunków gwarantujących, że GS re-inwestycje  uzyskane środki na terenie naszej gminy i utrzyma dotychczasowe miejsca pracy.

Wzburzenie radnych z Ochotnicy Górnej wzbudziło zgłoszenie poprawek przez Wójta w budżecie dla sołectwa Ochotnica Górna. Wójt zgłosił  autopoprawki do budżetu,  które zakładały min. ściągnięcie pieniędzy z realizacji drogi w os. Pierdułowski Potok, argumentując, że zabrakło pieniędzy na budowę drogi w os. Czajki, tymczasem okazało się, że to  nieprawda ponieważ w budżecie sołeckim jest jeszcze ponad 7o tyś. niewykorzystanych środków na budowę dróg. Radni zarzucili wprost Wójtowi manipulowanie budżetem i dążenie do likwidacji niektórych zadań. Jeden z poprawek do budżetu zgłoszonych przez radnych z Ochotnicy Górnej została przegłosowana przez Radę a z drugiej wycofał się sam Wójt. Niestety okazało się również, że Wójtowi zabrakło pieniędzy na remont WOK w Górnej i na pokrycie braków Wójt zlikwidował zadanie dot. budowy sklepików z pamiątkami przy Amfiteatrze. Tu radni uznali, że niech Wójt sam się wytłumaczy mieszkańcom z takich decyzji. Wójt nie udzielił też przekonywującej odpowiedzi na pytanie radnych z Górnej jaki jest sens remontowania WOK-u teraz skoro jest on zgłoszony do remontu w przyszłym roku w ramach programu rewitalizacji.

Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przedstawienie porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna.
 4. Podjęcie uchwał:
  1. Uchwała w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia udzielających schronienia osobom tego pozbawionym.
  2. Uchwała  w sprawie: nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Ochotnica Dolna.
  3. Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na bezprzetargowe zawarcie umowy najmu.
  4. Uchwała w sprawie: przyjęcia regulaminu udzielania dotacji z budżetu Gminy Ochotnica Dolna w projekcie pod nazwą „Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w gminie Ochotnica Dolna poprzez wymianę niskosprawnych kotłów grzewczych w budynkach mieszkalnych na niskoemisyjne kotły na paliwo stałe” w ramach programu: „Regionalna polityka energetyczna, działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej (paliwa stałe), w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020”.
  5. Uchwała w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających z upływem roku budżetowego 2017 oraz ustalenia planu finansowego tych wydatków.
  6. Uchwała w sprawie: zmian wieloletniej prognozy finansowej Gminy Ochotnica Dolna na lata 2017 – 2030.
  7. Uchwała w sprawie: zmian w budżecie gminy na 2017 rok.
 5. Zakończenie sesji.

 

36 komentarzy

 1. Myślę że wszyscy mieszkańcy poznali się się już kto działa a kto podjudza i mówi w kółko to samo – co by się nie działo zawsze będzie źle , zawsze będzie nie dobrze . Ludzie udało się w końcu odkupić ten teren po ponad 20 latach gadania i tak jest z wszystkim wiele się dzieje następują zmiany w kraju i w naszej gminie
  Więc proszę naszych dwóch gminnych krzykaczy o opamiętanie z Nowym Rokiem

  Panie radny K.(…), to że pan coś mówi to nie znaczy że dużo wcześniej ktoś już tego nie powiedział !!

 2. Jeżeli ktoś pisze o kontynuowaniu od lat trwającej telenoweli pod tytułem ” Remont WOK” to muszę przyznać że wywołuje to u mnie konsternację. Nawiasem mówiąc kolejny odcinek tej sagi
  pod tytułem ”Remont budynku Gminy” nie jest nic krótszy, a pewnie tak samo kosztowny. Ja oceniam Władzę nie po wielkości gabinetu, a po ilości inwestycji mających przełożenie na powstanie nowych miejsc pracy. I nie chodzi tutaj o inwestycje gminne, tylko o przygotowanie terenów komercyjnych i zachęcenie firm do inwestowania w produkcję, przetwórstwo czy turystykę. Mój mąż od lat pracuje na budowach poza Ochotnicą i jedyna wiadomość która mnie ucieszy jest taka że kiedyś będzie mógł pracować w naszej gminie a nie za granicą. Wszystko inne to kosmetyka poprawiająca samopoczucie władzy. Ostatnia rzecz która mnie interesuje, to czy przy gminie będą fontanny, wybrukowane parkingi czy palmy. Dlatego obiecuję Wam że jeżeli zdecyduję się na start, a Wy obdarzycie mnie zaufaniem priorytetem dla mnie będzie stworzenie dla Ochotnicy nowych możliwości, po przez budowę dróg, przygotowanie terenów inwestycyjnych, szerokie otwarcie na inwestorów. Dla mnie władza to służba na rzecz mieszkańców, a nie realizowanie własnych ambicji.

 3. Panie Tadeuszu szanuje Pana dlatego też mam ogromną prośbę. Czy jako radny mógłby Pan zwrócić uwagę Panu Włodkowi K. (…), żeby odśnierzyl drogę główna jak i potoki. Jest jedna wielka masakra na drodze. Liczę na Pana.

 4. Wszystkiego najlepszego dla całej gminy!
  Tadeusz zjednuj dalej społeczność i badź wytrwały w swoich dzialaniach! Trzeba odstawić tego cwaniaczka i bufona! Z nim Ochotnica nic nie osiągnie poza zadłużeniem i skluceniem. Ochotnicy potrzebny jest wójt z wizja! Wojt który potrafi pociągnąć wszystkich razem do wspólnej pracy i wspólnego wysilku!
  Tego życzę Gminie Ochotnica na najbliższy czas!

 5. Ten człowiek dba tylko i wyłącznie o swój interes! jakżeby taką okazję przepuścił byle zarobić i na siłę wcisnąć pracownikom obiadek! czy chcesz czy nie to płać i jedz aż ci w gardle staje ten jego dobrobyt, płać po 30 złotych i się jeszcze uśmiechaj! rób dobrą minę do złej gry! bo firma żony wójta musi zarobić przecież święta to jakże by taką okazję przepuścili! co za natręctwo łapczywe byle ściągnąć i zyskać ile się da na czym i na kimkolwiek!
  To jest wójt który ciągnie i garnie wszystko dla siebie i swojej rodziny!

 6. CHcemy z rodzina przyjechac na ferie do Ochotnicy ,jakie macie atrakcje i oferte turystyczna .Ktory wyciag narciarski polecacie ,gdzie mozna dobrze zjesc i wieczorem sie zabawic . Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawim, do zobaczenia Tomek.

 7. Pragnę podziękować za wyrazy poparcia które nieustannie otrzymuję. Jestem zaskoczona przychylnym odbiorem mojego wpisu. Cieszy mnie fakt, że nie dajemy się nabrać na propagandowe sztuczki i potrafimy realnie oceniać fakty. Szkoda straconego czasu, zwłaszcza że szansa była ogromna. Dzięki kanalizacji mieliśmy szeroko otwarte możliwości dalszego rozwoju. Jak napisałam w poprzednim wpisie działaniami dającymi szanse na powstanie nowych miejsc pracy są: budowa dróg, przygotowanie szeroko rozumianej infrastruktury, przygotowanie terenów inwestycyjnych i poszukiwanie inwestorów. Czy zgadzacie się ze mną?

 8. mieszkańcy gminy

  Pani Jolu słusznie piszesz, w stu procentach zgadzamy się z Twoim wpisem każdy rzeczowy konkretny i z wizją.Też tak uważamy, że szkoda straconego czasu na propagandowe i kosmetyczne roboty na terenie Gminy, one nie dają mieszkańcom nowych miejsc pracy. Jak się słyszy to wójt bardzo lubi remontować a wiecie dlaczego? kto zgadnie????????? tak się remontuje i remontuje czy trzeba czy nie! aż w końcu zabrakło pieniędzy na remont GOK-u w Ochotnicy Górnej i na poprawę drogi w potoku Jamne na budowę sklepików koło Amfiteatru na Skwerku, to ci gospodarz nie gospodarny zawsze mu braknie i po co nam taki fachowiec!!!!!!

 9. Dlaczego mają być ograniczenia w nagrywaniu sesji? to wójt ma wyznaczać miejsce? pewnie tam gdzie nic nie słychać, należy dobrze sprawdzić sale pod tym względem! Jest po remoncie i wszystko może się zdarzyć, że nie zadziała. może i remont tej sali Panie Tadku był potrzebny między innymi po to!
  W wielu miastach gminach są sesje nagrywane to jest normalne, że się korzysta z tej techniki i to nie przeszkadza,
  wójtom burmistrzom tylko trzeba umieć rządzić transparentnie! a nie okłamywać, kombinować, ukrywać wiele faktów i spraw wówczas nic nie przeszkadza ani mikrofon kabel czy radni!

 10. ludzie z dolnej

  Dobrze, że mamy mądrych radnych z opozycji którzy znają sie w czym problem tkwi i potrafią zadać wójtowi konkretne pytania w sprawie wyceny budynków GSowskich koło Urzędu Gminy, na które wójt zamilkł i nie
  udzielił odpowiedzi. Pytamy więc i my co ma do ukrycia? gdzie transparentność i przejrzystość przy wycenie
  budynków?

 11. widac ze ochotnica tv dogorywa

 12. Oj dogorywa dogorywa tak jak i ty znana angelica dogorywasz krótkie już twoje bytowanie na tym gminnym garnuszku

 13. GDZIE JEST BASEN??????

 14. Ponieważ zwracacie się o podanie szczegółów mojego programu postaram się w kilku zdaniach nakreślić jego zarys. Ja nie chcę żeby gmina wchodziła w jakiekolwiek prywatne spółki, a wyłącznie przygotowywała i uzbrajała tereny inwestycyjne. Mieliśmy w historii Ochotnicy dwie większe firmy produkcyjne, kiedyś był to ”Harnaś’,’ a do dnia dzisiejszego ”Kegel” i wszyscy doskonale wiemy ile osób znalazło w nich zatrudnienie. Dlatego tak wielki nacisk kładę na pomoc ze strony samorządu dla inwestorów. Jako przykład można podać Zakopane które w tej chwili ogłasza długoterminowe zwolnienia z podatków dla firm które u nich zainwestują. Reasumując gmina musi realizować nałożone na nią zadania, i to nie budzi żadnych wątpliwości, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby jednocześnie aktywnie zachęcała prywatne firmy do inwestowania w produkcję i przetwórstwo np. przygotowując i uzbrajając tereny. Właśnie takie działania będą dla mnie priorytetem.

 15. „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

  „Ślubuję” „Tak mi dopomóż Bóg.”

 16. A była jeszcze w tym roku sesja? kiedy

 17. mieszkańcy gminy6

  Prosimy Panie Tadeuszu o nagranie zwyczajnej sesji która odbyła się w tym tygodniu

 18. gorce ultra trail-meta bedzie u wojta w dolnej! co o tym myslicie?

 19. W tym Nowym Roku życzę nam wszystkim żebyśmy zaczęli budować, a nie rujnować, tworzyć miejsca pracy, a nie je likwidować, żeby zmieniły się nasze priorytety, żebyśmy nie dbali tylko o gabinety, żebyśmy dobrze wybrali, a nie później narzekali.

 20. zycze by wos slak trafil

 21. Do bacy: pracownicy dali już zarobić wojtowi a teraz ultra gorce i tak po koleji czas na innych

 22. Słyszeliście w nowym roku pensjonat Rozali ostrzy pazur żeby załapać całą Ochotnice na żywienie a może by sie dało łapnąć jeszcze Tylmanową ale zgarniemy kasy

 23. Chociaż z ubolewaniem to stwierdzam że nie czekam na nagrania z sesji, bo chyba nawet najwięksi optymiści nie wierzą że po trzech latach marazmu i wzajemnych przepychanek nagle nastąpi jakieś olśnienie i pozytywne działanie. Trzeba przeczekać do wyborów mając nadzieję że koniec z pomysłami typu wykupowanie i wyburzanie które kompletnie nic nie wnosząc do rozwoju, kosztują nas krocie. Dla mnie zmiana wizerunku to nie zmiana wyglądu wokół budynków, ani składu władzy, a nowoczesne menagerskie podejście do jej sprawowania.

 24. My czekamy z niecierpliwością na nagranie z ostatniej grudniowej sesji zwyczajnej. Szanowny Radny Panie Tadeuszu czy to prawda, że już nie da się nagrywać po remoncie sali i sprawdził się komentarz po to była remontowana?

 25. Nareszcie zapanował kulturalny spokój 🙂

 26. Myślę, że kultura na tym forum będzie czymś oczywistym a rzeczowe dyskusje zaczną się po okresie
  świątecznym.

 27. WASZE SPRAWY NASZYM OBOWIĄZKIEM

  DROGI mieszkańcu gminy Ochotnica Dolna ile z twoich potrzeb WŁADZA w ostatnim czasie zrealizowała ,czy masz dobry dojazd do swojej posesji ,czy TWOJE dziecko uczy się w przyjazdnej szkole bez układów,czy TWÓJ region rozwija się tak jak należy,czy władza TWOJEJ gminy odpowiada z szacunkiem na twoje pytania ,czy TWOiI radni stoją na straży ineresu swoich wyborców,czy TWÓJ radny nie sprzedał Twoich i swoich ideałów układając się z władzą ,czy TWÓJ tak piękny region może być tak zaniedbany .Czas zmienić ten zmarnowany okres ,potrzeba człowieka otwartego na pomysły ludzi, młodszego z pasją ,pasją Ochotnicy jako kurortu turystycznego .Koniec arogancji władzy ,KoNIEC ignorancji ,Koniec prywaty,cdn….

 28. Czyli to prawda że sala obrad w urzędzie gminy została wyremontowana po to i tak by nie można było nagrywać sesji???? wójt musi być inny!!! ludzie chcą uczciwego szlachetnego człowieka! a nie zakłamanego obłudnego cwaniaka!!!! on wszystkich mieszkańców chce podporządkować pod swój dyktat ustawiać nas tak aby jak najwięcej wydoić z budżetu gminnego dla siebie i swojej rodziny! niepokornych zniszczyć zadeptać zamknąć im usta! po trupach do celu wraz ze sprzedajnym układem dalej pasuje hulaj dusza gmina nasza

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Loading Facebook Comments ...
'); });
'); });