IV burzliwa Sesja RG Ochotnica Dolna dot. projektu „Enklawa…”

Bez entuzjazmu prezentujemy nagranie IV sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna, która w skutek skandalicznego prowadzenia obrad przez Przewodniczące Pana Jana Franczyka ze spokojnej i merytorycznej przerodziła się w burzliwą i awanturniczą w punktach dot. interpelacji i wolnych wniosków. Pan Przewodniczący od samego początku robił wszystko, aby ograniczyć możliwość wypowiedzi i zadawania pytań radnym. Na szczęście nie znalazł poparcia dla swoich wniosków w Radzie.  Mimo prowokacji ze strony Pana Przewodniczącego dyskusja dot. projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców” była bardzo merytoryczna  i miała spokojny przebieg.

UWAGA: Jeśli ktoś nie chce oglądać całości tylko wybrane fragmenty proszę korzystać ze znaczników czasu (time code).
1.Przedstawienie porządku obrad 1:50
2.Wystąpienie Kazimierza Konopki 6:45
3. Prezentacja Dr Krzysztofa Wielgusa 40:50
4.Wystąpienie Zdzisława Błachuta 1:15:53
5. Głosowanie wniosku Jana Franczyka o ograniczenie dyskusji radnych 1:39:15
6.Dyskusja dot. Enklawy 1:41:28
7.Informacja Wójta z podjętych decyzji od ostatniej sesji 3:43:09
8.Odczytanie korespondencji do Rady Gminy 3:44:49
9. Interpelacje i zapytania radnych 4:03:12
10.Nabycie i zamiana działek przez samorząd 4:54:14
11.Udzielenie odpowiedzi na interpelacje 5:08:32
12.Wolne wnioski 5:33:36

184 komentarze

 1. Może przewodniczącemu syn sprzedał działkę i stąd jego zachowanie 😀

 2. Czy ktoś mógłby zwrócić w końcu Panu Przewodniczącemu uwagę, że na sali znajduje się kobieta będąca członkiem Rady i zwracając się do wszystkich członków powinien używać zwrotu „Proszę Państwa” a nie „Panowie”?!

  To są elementarne zasady dobrego wychowania, którymi każdy człowiek a tym bardziej pełniący tak ważną funkcję powinien się posługiwać. Pańska kompromitacja osiągnęła apogeum chyba, że nas Pan jeszcze czymś zaskoczy?

  Wszystkiego można się spodziewać, a już na pewno tego iż w następnych wyborach nie będziemy musieli już Pana i jeszcze kilku innych osób tutaj oglądać. Każdy doskonale może teraz zobaczyć do czego prowadzi głosowanie na niekompetentnych ludzi.

  W naszej Gminie jest bardzo wielu inteligentnych ludzi, wykształconych i nie tylko, posiadających zdolność logicznego myślenia a także wiele pozytywnej energii i chęci do działania. Takie osoby powinny zasiadać w tej Radzie! Nie wystarczy przesiedzieć kilka godzin na zebraniu, zagłosować przeciwko albo za (w zależności od tego jaki jest odgórny nakaz) a na koniec zgarnąć za to wszystko dietę.

 3. Ludzie nie Kompetentni to jestescie wy wypisujac takie bzdury na portalu! Jesli uwazaciecie ze ktos kto bedac w Radzie od 15:lat jest nie kopetentny to niestety ale wasze rozumy nie sa nawet na tyle inteligentne by moc wypowiadac sie na taki temat i obrazac czlowieka ktory jest w temacie od tylu lat!! Popatrzmy na inteligentnego okropnie Pana Krokczyka ktory niby blyszczy swoimi wspanialymi wypowiedziami, a tak naprawde nie wyroznia sie niczym madrym ,wrecz przeciwnie nagle obrasta w coraz glubsze pomysly i mysli sobie ze to iz ukonczyl studia i jest niby ekologicznym roknikiem ,sprawi iz Gmina w jednej chwili stanie sie centrum agroturystyki !! Pomyslcie zanim zaczniecie wypisywac te bzdury!!! Jesli mowimy juz o kulturalnych i wypowiajacych sie kompetentnie osobobach spojzmy na wypowiedzi naszego radnego Pana Runger ktory nie potrafi sformuliwac odpowiednio zdania a co dopiero zachowywac sie kulturalnie . Totalna porazka. Wracajac natomiast do Pana Krolczyka kamerowac rownie dobrze moglby inny radny a nastepnie wycinac i dostosowywac filmik tylko i wylacznie pod swoja korzysc!!

  • Zarzuty dot. wycinania i dostosowywania filmików są delikatnie mówiąc wyssane z palca. Z nagrania sesji usunięte są tylko przerwy i każdy z łatwością może to sprawdzić. Co do pozostałych kwestii – wiele osób nie może się nadziwić jak można spędzić w samorządzie 15 czy 20 lat i tak niewiele się nauczyć…

   • Słuchaj tu Pan jak myslisz, ze przyjdziesz i naobiecujesz bez rzadnego pokrycia to zmienisz cos we wsi hmmm głebiej sie zastanawiając moze ma Pan cos innego na mysli niz nasza wspaniala wieś a enklawa i reszta pomysłów ktore z obecnym budżetem gminy sa nie wykonalne moga byc przykrywką to czegos innego??? Jezeli Pan szanowny Tadeusz Krolczyk wypelni chociaż 65% skladanych obietnic będę pełen podziwu wręcz uznam Pana za bóstwo gdyż dokonałby Pan cudu. Swoim zachowaniem odnosnie Przewodniczącego pokazuje Pan jedno a mianowicie brak pojęcia i nie umiejętność wybronienia się z sytuacji w ktorej nie ma Pan rzadnej racji. Przewodniczący pracując w samorządzie od 15 lat nic sie nie nauczył… bez komentarza to jest tak żałosne jak Pana projekty zero pokrycia zero argumentu. Śmiałbym twierdzić ze Pan nie do końca rozumie swoje stanowisko. Będąc radnym mając swoje przywileje nie można zapominać o zasadach ktore również Pana dotyczą.Następnym razem jak Pan wyrazi sie następująco o Przewodniczacym Pan pomysli o ile ten człowiek jest starszy i o ile ma wiecej doswiadczenia. Nie pleć Pan bzdur o wszystkich tych peojektach gdy w ogóle nie ma pokrycis ZERO. Panie Krolczyk idiotyczne komentarze prosze zachowac dla siebie. Każdy kto ogląda sesje wysnuje własny wniosek. A głupie Pańskie wypowiedzi świadczą tylko o Panu. Każdy kto jest rozumny i widzi jak to wszystko działa POWINIEN WIEDZIEĆ CO MYŚLEĆ O PANA WYPOWIEDZIACH I SUGESTIACH. Niech Pan zrozumie ze w Ochotnicy są ludzie którzy widzą co Pan robi i wcale im sie to nie podoba. Tyle na temat. Panie narobi Pan samieszania i „złe prowadzenie Przewodniczacego” o czym to świadczy… tak tylko i wyłacznie o PANU.

    • Witam ! Podążając za Pańskim tokiem rozumowania, można tylko żałować że w Polsce nastąpiła zmiana systemu. Przecież według Pana ludzie będący długo na stanowiskach, to ludzie doświadczeni i kompetentni w tym co robią. A więc wszyscy powinniśmy przeprosić komunistów którzy męczyli pokolenia i na kolanach poprosić o powrót do władzy.

     Gratuluję, mam nadzieję że nie pisała tego osoba z którą spotykam się na co dzień, i której podaję rękę bo było by mi bardzo przykro.

     Wytrwałości Tadeusz, bo hejterzy nie śpią, nawet jeżeli nie wiedzą że nimi są 🙂

  • hahaha coo??? wycinanie filmów na swoją korzyść…. ??? obejrzyj wszystkie filmy i powiedz mi w którym momencie jest coś wycięte poza przerwami w sesji ? Ciekawe kto wierzy w takie bajki… a co do przewodniczącego to lepiej się nie wypowiadać bo szkoda słów…

 4. Obejżycie dokładnie całe nagranie i posłuchajcie coraz mądrzejszych wypowedzi Pan Królczyka który myśli że ma większy głos niż Pan Wójt. A skoro już mowa o nim to ciekawe dlaczego ludzie nie głosowali za n im i jego fantastycznymi pomysłami dot.rozwojowi wsi tylko głosowali na obecnego Wójta i Pana Franczyka. Jesteście beznadziejni…

  • Pan Królczyk poprostu jest w tym dobry i potrafi się fachowo wypowiadać i nawet niedorzeczne jest porównywanie pana Królczyka do niskiego poziomu wypowiedzi Pana przewodniczącego! Nie będę obrażał pana Wójta bo go bardzo lubię i lubię również pana Królczyka. Myślę że gdyby Ci dwaj panowie znaleźli wspólny język i dogadali się to może się naprawdę wiele zmienić, jak to mówią zgoda buduje , niezgoda rujnuje . Na filmie dokładnie widać że obie strony starały się nie zaostrzać wypowiedzi by nie doprowadzać do kłótni i bardzo mi się to spodobało, jednak zachowanie pana przewodniczącego było nie na miejscu i powinien się jeszcze wiele nauczyć!

 5. Mam wrażenie, że Pan Tadeusz Królczyk dzięki stworzeniu propagandowego kanału ,,Ochotnica TV” stał ,,wiejską gwiazdą”. Dzięki niemu ludzie przepełnieni nienawiścią i zazdrością mogą wreszcie napisać anonimowo to co chcieliby powiedzieć wprost np. obrzucanemu tutaj błotem Panu Przewodniczącemu. Najłatwiej jest siedzieć w domu i krytykować innych samemu nic nie robiąc.
  Widnieje tutaj hasło ,,Nie wierz plotkom, oglądaj Ochotnica TV” natomiast kanał l ten jest właśnie wylęgarnią plotek, dzięki ludziom którzy komentując wkraczają z buciorami w prywatne życie innych. (np. komentarze na temat syna Pana Przewodniczącego). ,,Burzliwa sesja”, ,,skandaliczne zachowanie” to czysto propagandowe zwroty. Jak wy ludzie łatwo dajecie się omamić…..zero krytycznego i samodzielnego myślenia….

  • Witam 😉 Ochotnica.tv jest kanałem informacyjnym, który zamieszcza materiały filmowe z obrad sesji Rady Gminy po to, aby widzowie sami mogli wyciągać wnioski z tego co widzą i demaskować plotki, które karmią się brakiem obiektywnego przekazu. Mam nadzieję, że prezentację obrad w skali 1:1 uznaje Pani/Pan za wystarczająco obiektywny przekaz?. Pani/Pan wyciągnęła/ął akurat takie wnioski i wolno Pani/Panu to robić. Innym również wolno wyciągać własne wnioski, dlatego zarzut dot. mamienia i braku samodzielnego myślenia wydaje się być niestosowny. Wg mnie przewodniczący Rady nigdy nie powinien zgłaszać wniosków ograniczających swobodę wypowiedzi radnych, bo radni mają prawo do wypełniania swojego mandatu w sposób nieograniczony. Przewodniczący powinien być osobą konsolidującą Radę, szukającą kompromisu i łagodzącą spory a nie antagonizującą i wszczynającą konflikty. Uważam, że sesja była burzliwa a zachowanie Pana Przewodniczącego skandaliczne, dlatego takie sformułowania znalazły się w opisie. Pozdrawiam!:)

 6. O witam Pana. Dziękuję za pozdrowienia i również pana pozdrawiam. Widzę że mój komentarz zainteresował Pana, ponieważ jak zauważyłam na nie wszystkie Pan odpowiada. Wyciągam więc z tego wniosek że obawia się Pan, że rzucenie nieco innego światła na kanał Ochotnica TV mogłoby nieco obniżyć zainteresowanie nim. Czyżby stare przyłowie ,,prawda w oczy kole” sprawdzało się tutaj :-; ?.

  • Królowa Śniegu

   To co tu piszecie jest tak niedorzeczne że aż śmieszne! chyba sami w to wierzycie co tu piszecie 😀 ludzie oczy i mają również swoje poglądy na temat tego co widzą 😀 nikogo nie musicie uszczęśliwiać swoją naiwnością i propagandą którą tworzycie… ludzie sami sobie wnioski wyciągną 🙂 Zwracam się do : PROPAGANDA I majkMaWasWDupieIToGleboko, Pewnie jest to jedna osoba zmieniająca nicki 🙂

 7. Do Pani „Propaganda ”
  Może patrzy Pani przez jakieś krzywe zwierciadło?
  Według mnie rzeczywistość jawi się zupełnie inaczej. To Pani wypisując te wszystkie rzeczy pod kilkoma różnymi nickami sieje ziarno nienawiści tylko dlatego, że ktoś odważył się skrytykować Pana Przewodniczącego. Jak to się mówi „dobra krytyka nie jest zła ” i można z niej wyciągać wnioski na przyszłość.

 8. DO PROPAGANDA… znasz znaczenie tego słowa, na prawdę twierdzisz, że prezentowanie nagrań ze spotkań rady gminy jest sianiem propagandy? znaczy, że na sesji kto sieje propagandę? wójt? asystent? przewodniczący? radni? Dzięki temu kanałowi mieszkańcy mogą obejrzeć przebieg sesji…ja jestem z tego zadowolony….a co do komentarzy to na podhale24 było ich dużo więcej, tzn. ze ten portal jest tez propagandowy?

  • Oto przykład jak łatwo jest sprowokować proste i podatne na manipulację umysły. Pan Tadeusz Królczyk na takich bazuje. Wystarczy napisać jakieś chwytliwe jakieś słowo i od razu wszyscy jak barany rozpisują się na ten temat w komentarzach…..

 9. I jeszcze do pani Marii. Krytykowanie kogoś anonimowo na śmiesznym kanaliku to żaden przejaw odwagi. Niech Pani powie prosto w twarz Panu Przewodniczącemu co Pani nie pasuje. Taki kanał świadczy tylko o ludziach z Ochotnicy jacy są obłudni i dwulicowi

 10. Panie radny Stefanie Nogawka! Ile diety odpalasz Pan Pani Marii za doradztwo w obradach ?

 11. Koło Łowieckie Ochotnica

  Koło Łowieckie w Ochotnicy potrzebuje kogoś na Szczekacza w celu zwabienia zwierzyny w lesie , Pan przewodniczący idealnie by się nadał na to stanowisko!

 12. Osobiscie chce podziekowac P. Radnemu Krolczykowi za uruchomienie tego canalu. Jest poteznym srodkiem informacji i co wazne , obiektywnym zrodlem prawdy. Kazdy widz, moze swobodnie zweryfikowac i ocenic postepy pracy samorzadu i wladzy. Chociaz to nie zadna nowosc powszechnie stosowana w kraju i na swiecie nie ukrywam ,ze dla Ochotnicy i jej mieszkancow to cos nieznanego u niektorych wzbudza lek i agresje.Powody znaja oni sami. Ja powszechnie wierze ludziom,ktorzy nie maja nic do ukrycia. Proba ograniczenia wolnosci slowa, co jest podstawa demokracji uwazam za karygodne i nie do pomyslenia. Drugie wrazenie to kompletna pasywnosc niektorych radnych,ktorym jakby glos odebralo, czy mozna na nich polegac ? W jaki sposob nas reprezentuja ? Powoli wyciagamy wnioski i to sie liczy ! Zycze powodzenia i owocnej pracy.

  • Podpisuje się pod komentarzem Pani Lucyny. Właśnie po to został założony ten kanał aby ludziom, a szczególnie młodym otworzyły się oczy i mieli pojecie co się dzieje na takich radach, jakie są poruszane tematy i kogo tak naprawdę wybrała większość. Jedyną propagandą są te negatywne komentarze i to właśnie one wzbudzają nienawiść, a nie ten kanał i jego prowadzący. Co do wycinania to normalne że film przechodzi obróbkę techniczną proste i logiczne, akurat przerwy nie są interesujące i film wtedy trwałby o wiele dłużej. I tak mamy wygodę że możemy sobie oglądać to na spokojnie w domu. Do tych z odważnych komentarzy jak jesteście tak bardziej kompetentni to dlaczego chociaż z imienia się nie podpiszecie niektórzy, a jednak w komentarzu potraficie obrażać dobre imię i nazwisko Pana Tadeusza czy Pana Andrzeja. I jeśli ktoś komentuje czyjeś wypowiedzi to niech sam ładnie się wypowiada.Bardzo jest się odważnym i różne obelgi potrafi się napisać internetowo. Co do centrum agroturystyki, które się gdzieś pojawiło. Od tak się nie zrobi ale to nie powiedziane że Ochotnica takim centrum nie mogła by być hola hola, nie róbmy nic , nie będzie nic. Jakoś to będzie… właśnie jakoś… Bardzo podoba mi się ten kanał i opowiadam o nim moim znajomym są także pod wrażeniem i popierają takie akcje. Trzeba wiedzieć co się dzieje w naszej małej Ojczyźnie. Prosimy o więcej, życze wytrwałości i dużej cierpliwości.

  • Szkoda że nie dziękuje tak Pani ludziom którzy wile lat poświęcili pracy w Gminie. Na szczęście jeżeli już mowa o demokracji ludzie w demokratycznych wyborach wybrali tych, których obdarzyli największym zaufaniem. Pan Królczyk w jego porozumienie przegrali w wyborach i stworzył ,,canal” gdzie jego znajomi mogą krytykować niewygodnych dla niego ludzi i wyładować swoje frustracje. Oczywiście że to jest nowość, i jak każda nowość szybko straci swoje zainteresowanie.

   • Propagando – już Asnyk napisał:
    „Daremne żale – próżny trud,

    Bezsilne złorzeczenia!

    Przeżytych kształtów żaden cud

    Nie wróci do istnienia.

    Świat wam nie odda, idąc wstecz,

    Znikomych mar szeregu –

    Nie zdoła ogień ani miecz

    Powstrzymać myśli w biegu.

    Trzeba z żywymi naprzód iść,

    Po życie sięgać nowe…

    A nie w uwiędłych laurów liść

    Z uporem stroić głowę.

    Wy nie cofniecie życia fal!

    Nic skargi nie pomogą –

    Bezsilne gniewy, próżny żal!

    Świat pójdzie swoją drogą.”

    A tak na marginesie: może ludzie wybrali kogoś kto od 15 lat był w radzie, bo tak na prawdę nie wiedzieli jaki on jest w rzeczywistości????

 13. PROPAGANDO a Ty się przedstawiłaś? czy krytykujesz anonimowo? :). Z Twoich wpisów w których anonimowo obrażasz innych domyślam się jaka jesteś mądra i inteligenta:) I to chyba Ty „mądra istoto” dajesz się sprowokować 🙂

 14. A przykład dwulicowości mogę Ci podać. Dla mnie przykładem dwulicowości jest np. gdy ktoś deklaruje poparcie Panu X w wyborach do rady powiatu a za plecami Pana X chodzei po domach z Panem Y i namawia ludzi żeby to na niego głosowali w tych samych wyborach.

 15. Ja tylko wyraziłam swoje zdanie. Mam do tego pełne prawo bo żyję w demokratycznym kraju, w którym istnieje coś takiego jak wolność słowa, a którą Pan Przewodniczący najchętniej by niektórym ograniczył jak można było obejrzeć na ostatnim nagraniu sesji.
  W przeciwieństwie do Pani podpisuję się pod tym wszystkim swoim imieniem a nie piszę pod kilkoma nickami jednocześnie.
  W przeciwieństwie do Pani nikogo nie obrażam.
  Rozumiem, że Pani również uwzględniła swoją osobę w rankingu najbardziej obłudnych i dwulicowych ludzi w Ochotnicy? Chyba, że spotkała się Pani z Panem Królczykiem i wyraziła wprost swoją opinię na Jego temat?

 16. A co ta pani Maria tak broni tych kobiet czyżby miała jakąś inną orientację? Chyba, że ta Pani, to Pan?

 17. Przede wszystkim nie nie piszę pod kilkoma nickami jednocześnie. Pewnie Pani to praktykuje dlatego uważa że inni robią tak samo. Po drugie podpisywanie się samym tylko imieniem daje Pani nadal anonimowość i możliwość wyrażania swojej zazdrości i nienawiści bez ujawniania kim Pani (a może nawet Pan) naprawdę jest. Pani nikogo nie obraża? Niech Pani sobie poczyta swoje zjadliwe komentarze. Widać jak przegraną i zgorzkniała osobą Pani jest. Dzisiaj weszłam po raz pierwszy na ten kanał. Myślałam że jest to portal na poziomie, niestety służy on tylko małej grupce ludzi. którzy kiszą się w swoim smrodku, są sfrustrowani i pełni nienawiści. Podobno portal ten powstał aby informować mieszkańców Ochotnicy, natomiast tworzy się na nim nagonkę na jedną osobę. Może zwróciłaby Pani uwagę na to, co jest sednem obrad, czego ne dotyczą, jakie problemy są poruszane. Pani w całym ponad sześciogodzinnym nagraniu zdołała zauważyć jedynie to, że przewodniczący zapomniał zwrotu ,,proszę państwa”. Zniechęciłam się do tej telewizji, widać na jakim poziomie ludzie się tutaj realizują.

 18. Bijcie się !!! idźcie na solo !!!

 19. ja powiem tylko tyle to nagrywanie jest bardzo dobre widze i mam podglad co sie dzieje i tylko tyle na ten temat nieopluwajcie PANA KROLCZYKA PANA FRANCZYKA bo to jest normalne miec odmienne zdania

 20. Do wszystkich którzy tutaj są jedną kliką i starają się mnie zaszczekać: Nie uważam że informowanie jest złe, uważam natomiast, że Pan Tadeusz Królczyk nie jest obiektywny w tym co robi. Może zamiast robić sensacje z zachowania Pana Przewodniczącego powinien zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie omawiane na sesji. Nikt z was nie skomentował tutaj niczego innego poza tym jak to ograniczana jest wolność słowa i jak to radni biorą diety i jak to skandalicznie się zachowuje Przewodniczący. SESJA DOTYCZYŁA PROJEKTU ENKLAWA. Nikt z was nie wspomniał ni słowem o tym projekcie.

 21. przewodniczacy rady gminy ,urzednicy gminni(z malymi wyjatkami) ,wojtowie nadaja na tych samych falach ,dosc niewysokich ~~

 22. Dziękujemy Ci Panie Królczyk za nagrywanie obrad ! wszystko możemy widzieć co się dzieje w gminie i jest Pan wielki w tym co Pan robi! Gdyby nie Pan i gdyby nie było tych nagrań to Ci Pupile pana wójta robili by co by chcieli! Chwała Panu Panie Królczyk! Nie daj się Pan tym pupilom!

 23. Po 20 latach propagandy sukcesu zakonczylo sie kneblowanie ust mieszkancom i nastala wolnosc slowa ,co poniektorym klakierom sitwy gminnej sie nie podoba ,chociaz w wielu sprawach nie zgadzam sie z Tadkiem to jest to okno na swiat i mozliwosc patrzenia wladzy na rece i forma dyskusji ,pozdrawiam i dziekuje .

 24. Jeszcze się najecie tym Panem Królczykiem tak jak wszystkimi wójtami, radnymi, Przewodniczącymi, urzednikami. Zagłosujecie w przyszłych wyborak na Królczyka zostanie wójtem i będziecie na niego pluć jak tylko dojdzie do władzy

  • Panie Tadeuszu, wszyscy oglądają nagrania sesji i każdy widzi jak nas reprezentują radni, sołtysi jak również Pan Wójt. Za to Panu dziękuję, bo to jest dla Pana dodatkowa praca, a przeszkadzają nagrania tym rodziną radnych którzy jak widać tylko podpisują listy obecności.

 25. Czy Pan Tadeusz popiera budowę wież

 26. witam wszystkich. Drodzy mieszkańcy krytyka jest nierozłącznym elementem w życiu politycznym każdej społeczności , tgz przywilejem ustroju demokratycznego. Ta różnica zdań i wymiana różnych poglądów pozwala na wielopłaszczyznowe rozeznanie danego problemu a nie tylko akceptowanie jednokierunkowych konspektów. Po obejrzeniu kilku relacji z sesji naszej Gminy pozwole sobie zauważyc ze pewna grupa radnych nie jest wogołe zainteresowana problemami i wnioskami swoich okregów wyborczych. ta grupa tgz cichych radnych albo nie m a własnego zdania albo obawia sie konfrontacji słownej z pozostałymi radnymi albo zwyczajnie nie posiada wiedzy na tematy poruszane na obradach. Nic dziwnego ze sesje w poprzedniej kadencji były zdecydowanie krótsze bo jesli nikt nie mial nic do powiedzenia to po co było bezczynnie siedziec skoro dieta i tak taka sama.
  Wracając do krytyki kanału ochotnica.tv nie zauważyłem do tej pory jakichkolwiek krytycznych wypowiedzi ze strony administartora portalu co do mieszkanców , wójta czy radnych . Administrator zamieszcza autentyczne relacje z wydarzeń natomiast rożnorodne komentarze pod relacjami są tylko osobistymi poglądami postronnych osób na co administartor nie ma wpływu. A wracając do projektu Enklawy jest to wspaniała szansa która moze pozwolic na dalszy rozwoj naszego regionu, niestety mam wielki obawy co do terminu zakonczenia tej inwestycji….. październik 2015 to tylko 10 miesiacy …. czy moze sie udać … czas pokaże. pozdrowiena dla wszystkich radnych i życze tym mniej aktywnym wiecej odwagii i aktywności a tym bardziej aktywnym rozważnych i przemyslanych wypowiedzi… Powodzenia na sesji budżetowej i czekamy z niecierpliwościa na kolejną relacje

 27. Co ma jeszcze do zaoferowania niedoszly radny powiatowy ,konsultant wojta do spraw turystki , by zylo sie lepiej ?

 28. A ja mam pytanie czy jest możliwość przedstawienia w formie np. tabeli wykazu firm które świadczą bądź też świadczyły usługi, wygrywały przetargi w przeciągu ostatnich 4 czy też 8 lat i za jaką kwotę i umieszczeniu ich np. na stronie Gminy? Nie chodzi mi o bardzo szczegółowe dane wszystkich firm które świadczyły usługi np. za kwotę 500 zł bo to byłaby być może syzyfowa. Chodzi mi o takie większe usługi/prace tzn powiedzmy powyżej np. 5000 zł w skali okresu 4 czy 8 lat. Jako mieszkaniec i podatnik jestem tego ciekaw. Być może jest takie zestawienie na portalu Ochotnicy ale szczerze powiedziawszy nie znalazłem tam takich całościowych informacji. Pozdrawiam.

 29. Zapytanie do Pana Tadeusza czy popiera budowę tak kosztownych wież widokowych nie jest przypadkowe bo w tej sprawie powinien w zdecydowany sposób wypowiedzieć Wójt i lider opozycji. Na filmiku z sesji wygląda że wszyscy popierają ten ryzykowny projekt i nikt nie zastanawia się czy gdzieś już takie wieże powstały i czy pobudziło to ruch turystyczny. Rozumiem jest projekt są pieniądze ale gmina też musi bardzo dużo dołożyć. Dlatego jeżeli za kilka lat okaże się że wieże będą kolejnymi pustymi straszakami kosztownymi w utrzymaniu ktoś powinien za to ponieść polityczną odpowiedzialność[wybory za cztery lata]

  • Witaj 😉 Uważam, że wieże, to najsłabszy element tego projektu i to pod wieloma względami. Do projektów samorządowych podchodzę tak samo jak do prywatnych projektów biznesowych – staram się szukać pomysłów, które niskim kosztem przynoszą duży efekt. Moim zdaniem wieże, to bardzo kosztowny element zarówno na etapie budowy jak i utrzymania, który w niewielkim stopniu przełoży się na zwiększenie ruchu turystycznego. Znacznie ważniejsza z tego punktu widzenia jest duża sieć tras rowerowych i dobre oznakowanie szlaków – te elementy dadzą impuls do tworzenia miejsc pracy o czym też na tej sesji mówiłem. Owszem, wieże jest to, można powiedzieć, najbardziej spektakularny i medialny element, ale z pewnością ogromne pieniądze, które pochłoną wieże dałoby się z dużo większym efektem zainwestować w rozwój turystyki. Na jednym z wcześniejszych spotkań pytałem Wójta i jego asystenta czy ktoś zadał sobie trud analizy jak w innych miejscach wierze wpłynęły na ruch turystyczny, ale takich analiz nie było… Podczas ostatniej sesji zapytałem w jakim stopniu możemy ograniczyć projekt (miałem na myśli żwirowanie i budowę wież właśnie)? Drugie pytanie dot. tego czy ktoś szacował koszt utrzymania wież w przyszłości, bo jak zaznaczyłem nie sztuka jest wybudować – sztuka jest utrzymać. Póki co na te pytania nie padły odpowiedzi. Miałem zamiar nawiązać do tych pytań podczas w wolnych wnioskach i poddać pod głosowanie wnioski o zbadanie tych aspektów, ale klimat był taki, że żadnego wniosku nie chciana poddać pod głosowanie. To wcale nie oznacza, że te pytania pozostawię bez odpowiedzi… Reasumując: nie wiemy na obecną chwilę czy na tym etapie realizacji projektu da się ograniczyć budowę wież nie tracąc projektu. Nie wiemy również czy po dorzuceniu żwirowania cały projekt zmieści się w budżecie. Myślę, że to nie ostatnia debata w Radzie na temat Enklawy. Osobiście przygotowanie całego projektu zarówno na etapie planowania (tworzenia budżetu) jak i wstępnej realizacji (przygotowanie gruntów pod inwestycje) oceniam bardzo negatywnie… Mam dzieję, że korekty w tym projekcie będą jednak możliwe… Pozdrawiam!

   • No widzi Pan jaki Pan jest grzeczny. Musiał Pan sam się odezwać i powiedzieć coś odnośnie tematu sesji ponieważ żaden z Pańskich popleczników oprócz szczekania i obrzucania błotem nie potrafił wybełkotać nic mądrego na temat ,,Projektu Enklawa”. Uważam że właśnie takich dyskusji się tutaj oczekuje. Ktoś zadaje pytanie na bieżący temat a Pan odpowiada. Potem ktoś komentuje Pańską wypowiedź i może dorzuca sam swoje wnioski i ciekawe pomysły. To jest zaangażowanie obywatela w sprawy gminy a nie obgadywanie Przewodniczącego i buńczuczne wypowiedzi i rozpisywanie się na temat jednego słowa.

    Ja mam do Pana pytanie: czy analizował Pan jak w innych miejscach wieże wpłynęły na ruch turystyczny? Jeżeli tak , proszę o wyczerpującą odpowiedź na Ochotnica TV. Cheba że nie zada Pan sobie tego trudu? Ale przecież jest pan biznesmenom i szuka najlepszych rozwiązań najtańszym kosztem

 30. Przeczytałam dopiero dzisiaj wszystkie komentarze. Najbardziej utkwiły mi w pamięci komentarze PROPAGANDY. Tak. Taką właśnie propagandę nienawiści i przeinaczania rzeczywistości prowadził w latach 80-tych J. Urban. Gratuluję doboru nicku. Jad wylewający się z tych wpisów świadczy o poziomoie piszącego. Proszę pana/pani, to nie ta epoka, proszę się obudzić mamy 2015 rok 🙂 Proszę pozdrowić „wyborcę”, piszącego w czasie kampanii równie beznadziejne i nienawistne posty, zmiana nicku nie zmieniła pana/pani charakteru. Wspólczuję.

  Panie Tadeuszu, panie Andrzeju TAK Trzymać!
  Podziwiam was za zdrowe i normalne podejście do spraw oczywistych.

  • Ale sama Pani widzi Pani Izo jak jedno słowo może wywołać poruszenie. Napisałam ,,PROPAGANDA” i już wszyscy rozpisują się na ten temat. Teraz chwilowo wszyscy ,,odwalili się”od sposobu zachowania Pana Przewodniczącego i debatują nad znaczeniem słowa propaganda i prześcigają się w krytyce mojej osoby. Jak łatwo jest zmanipulować opinię publiczną…..(Pewnie znowu pojawi się masa krytycznych komentarzy) Jest niestety negatywny skutek uboczny: tania sensacja przyciąga najwięcej ludzi dlatego niechcący jeszcze zintensyfikowałam (skoro już każdy onanizuje się tutaj intelektualnie to ja też użyję wybujałego słowa) zainteresowanie konałem. (pojawią się komentarze co jest bardzo prosto przewidzieć). Tadeusz penie cieszy się z tego że coś się dzieje na Ochotnica TV. W końcu z czegoś się musi chłopina cieszyć. Ale już wystarczy jak się wczoraj pocieszył i jeszcze dzisiaj.
   Pani Izo a może Pani zamiast powielać wątek skomentuje coś mądrze na temat ,,Projektu Enklawa”? Widzę że jest pani obyta w temacie Jerzego Urbana więc proszę o komentarz, wszyscy chętnie poczytają coś nowego i mądrego. Pa i piszcie komentarze!!!!

 31. Obserwuję właśnie obrady rady gminy Ochotnica i muszę stwierdzić, że byłaby na bardzo wysokim poziomie, gdyby nie przewodniczący. Teraz chyba nawet p. wójt widzi, że P. Franczyk na stanowisku przewodniczącego rady gminy to porażka dla Ochotnicy.

 32. Pod nickiem „Propaganda” ukrywa się na pewno ktoś z rodziny Bukałów!

 33. A nie mówiłam? W tym momencie może jesteś królową śniegu bo napadało.

  Ja obywatel zadałam pytanie Panu Radnemu Tadeuszowi Królczykowi na jego kanale który jest informacyjny i służy śledzeniu przez mieszkańców tego co się dzieje w samorządzie. Panie Tadeuszu w dalszym ciągu oczekuję od Pana rzetelnej odpowiedzi na zadane pytanie. Interesuje mnie to, chcę żeby mi Pan o tym opowiedział. Może stanie się to tematem do ciekawej i budującej dyskusji.

  • Obawiam się, że jest Pan zainteresowany wszystkim innym tylko nie rzetelną informacją 😉
   Zanim odpowiem na pytanie, chciałem Panu zwrócić uwagę, że w swoich postach obraża Pan ludzi i nieustannie prowokuje.
   Prosiłbym, aby Pan powstrzymał się od tego typu działań i sformułowań, gdyż w oczywisty sposób dążą one do wywołania awantury.
   Wszystkich czytających posty Pana PROPAGANDY proszę o nieuleganie tej prowokacji, gdyż ten Pan tylko czeka na to żeby go ktoś obraził a wówczas będzie
   mógł udawać przed wszystkimi ofiarę ataku… 😉

   Po pierwsze, od analizowania i udzielania odpowiedzi na tego typu pytania są ludzie, którzy za to biorą w naszej gminie pieniądze i to niemałe 😉
   Analizy tego typu powinny się pojawić na etapie planowania a nie realizacji projektu…
   Po trzecie, zadałem sobie trud wykonania bardziej wywiadów niż analiz w miejscu gdzie takie wieże są i na tej podstawie wyroniłem sobie wstępna opinię.
   Nikt nie powinien decydować się na wydanie 3 mil zł bez tego typu analiz. Zwłaszcza, że należałoby wziąć pod uwagę również alternatywne projekty, które dałoby się wykonać i to za znacznie mniejsze pieniądze…

   • Niech pan się mnie nie obawia, nic Panu nie zrobię. Jestem bardzo delikatną kobietą w ,,tych” sprawach. Już nie będę odpowiadała na zaczepki innych bo chcę rozmawiać tylko z Panem, dlatego Pana apel jest spóźniony. Dobrze Proszę Pana, ale mi nie chodziło o to żeby Pan wskazywał kto ma coś robić w gminie i za co bierze pieniądze. Skoro Pan uważa że coś jest źle, coś powinno się pojawić a tego nie ma to niech Pan zacznie działać! Też Pan jest Radnym, zagłosowano na Pana. Proszę niech mi Pan o tym wszystkim opowie ja obywatelka też chcę wiedzieć. Ale kurcze jeżeli wolno mi prosić mimo wszystko wolałabym obiektywną analizę zamiast Pańskiej wstępnej opinii. Czekam na odpowiedź

    • I po co ta cała maskarada? Zwłaszcza ze zmianą płci? I tak po wyjątkowo aroganckim stylu wypowiedzi można z łatwością się domyślić kim jesteś i z której rodziny się wywodzisz … 🙂

     Teraz mnie wzywasz do działania a jak zaczynam działać, to oskarżasz, ze się promuję … Pamiętaj ponadto, że radni są od wyznaczania kierunków i kontroli czy zadania są właściwie realizowane a od podążania w wyznaczonych kierunkach i realizowania konkretnych zadań jest władza wykonawcza, która w dodatku za to bierze całkiem spore pieniądze 😉

     • I znowu o tych pieniądzach…. jak jest Panu żal że ktoś zarabia dużo to zamiast pchać się do żłobu niech Pan poszuka pracy np. na budowie jako pracownik fizyczny. Mężczyźni też tam sporo zarabiają. Pan też bierze dietę radnego. Zwykli obywatele muszą w pocie czoła zarabiać na te pieniądze. Widać zresztą jak niektórzy spracowane mają ręce i obolałe kręgosłupy.
      Ale nie o tym mowa…. dlaczego Pan mi nie odpowie na zadane pytanie. Jestem zwykła obywatelką a Pan Radnym. To kanał informacyjny i tego należy się trzymać.
      p.s nie czepiajmy się rodowodów

    • Nie potrafisz oceniać po tym co widzisz? Myślisz, że Pan Królczyk jest na poselskiej emeryturze jak Pani? I, że nie ma nic innego do roboty tylko dyskusję z Panią? Po to jest ten kanał, żeby można było samemu to zobaczyć i wyciągnąć wnioski!

 34. zmieniam nick z tej propagandy bo nigdy nie dacie mi spokoju. Nie chcę się przepychać bo to do niczego nie prowadzi. Nie jestem z żadnych Bukałów, jestem po prostu obywatelką która chce w spokoju korzystać z kanału Pana Tadeusza Królczyka. Chcę także żeby był on dla mnie dobrym źródłem informacji dlatego zamierzam zadawać pytania w kwestiach co do których mam wątpliwości i na które Pan Radny z pewnością udzieli wyczerpujących odpowiedzi na swoim kanale. Mama nadzieję że taka żywa dyskusja z Panem Radnym zachęci także innych do włączenia się.

 35. Po obejrzeniu ostatniej sesji, odnoszę nie odparte wrażnie że jedyną grupą zdolną do sprawowania jakiejkolwiek władzy jest grupa Pana Królczka. To dzięki niemu możemy dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się na sesjach. Pozostała częśc rady gminy do zwykłe marionetki, które jedynie siedzą na krzesłach i mówią oraz robią co się im każe. Przez takich właśnie ludzi Ochotnica staraciła i będzie tracić nadal.
  Panie Królczyku, niech się im Pan nie da!

 36. Propaganda reaktywacja

  To prawda jestem za tym co napisała propaganda to wszystko to przekręt jakiś !!!

 37. Szkoda że zamiast merytorycznej dyskusji o projekcie Enklawa wdajecie się w utarczki słowne ,ale wracając do sedna Pan Tadeusz z wrodzoną inteligencją odpowiedział na moje pytanie z jago wywodu wynika że jest częściowo za, częściowo przeciw. Żałuję tylko że swych wątpliwości nie wyraził w zdecydowany sposób na sesji,bo jeśli rzeczywiście w sposób biznesowy podchodzi do projektów samorządowych to jaki biznes jest w budowaniu wież na szczytach skąd i tak są piękne widoki utrzymywanie ,ubezpieczenie ,konserwacja tych wież . Na takie projekty może pozwolić sobie np.Białka bo im to jeżeli nie pomoże to i nie zaszkodzi oni są na innym etapie rozwoju i mogą sobie pozwolić na takie eksperymenty,nas na to niestety nie stać.Dlatego za wszystkie takie ryzykowne projekty mające na celu rozwój turystki niekomercyjnej czyli nie dochodowej powinien ktoś wziąć polityczną odpowiedzialność.

  • Szanowny Panie, Radni obecnej kadencji zostali postawieni właściwie przed faktem dokonanym. W poprzedniej kadencji zapadła decyzja o realizacji Enklawy i podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim. Aby dokonywać zmian w projekcie trzeba wiedzieć co na to Urząd Marszałkowski, bo może się okazać, że okrojenie projektu o jedną wieżę jest równoznaczne z utratą całego projektu… To nie są sprawy, które da się postanowić na jednej sesji. Na tej sesji zostały zadane pytania o możliwość okrojenia projektu i o koszty utrzymania projektu w przyszłości. Czekamy na odpowiedzi na te pytania i wynik kolejnego przetargu i wtedy będziemy mogli podejmować decyzje ostateczne. Wątpliwości jest sporo także odnośnie lokalizacji wież. Jeszcze raz powtarzam ten projekt jest bardzo słabo przygotowany w całości, ale z drugiej strony jest to jednyny projekt turystyczny w historii tej gminy, dlatego póki co wolałbym go korygować niż wyrzucać do kosza. Co do zdecydowanego wyrażania moich wątpliwości podczas sesji mogę powiedzieć tyle, że każde zdecydowane wyrażenie wątpliwości jest przedstawiane jako awanturnictwo i permanentna krytyka. Wydaje mi się, że w pytaniach wystarczająco zaznaczyliśmy swoje wątpliwości, ale nie ukrywam, że tę uwagę wezmę sobie do serca… 😉

   • Witam, zauważyłam że bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiada Pan na pytania. W dalszym ciągu nie odpowiedział Pan jednak na moje. Założył Pan ten kanał dla dobra obywateli aby byli bardziej poinformowani i zaangażowani w sprawy gminy. Dlaczego jednej osobie Pan odpowiada a innej nie? Powtarzam chcę wiedzieć jak w innych miejscach wieże wpłynęły na ruch turystyczny i jak według Pana mogłyby wpłynąć na ruch turystyczny w naszej wsi.

    • W pierwszej kolejności odpowiem Panu na Pańskiego poprzedniego posta, w którym napisał Pan pod moim adresem cytuję: „jak jest Panu żal że ktoś zarabia dużo to zamiast pchać się do żłobu niech Pan poszuka pracy np. na budowie jako pracownik fizyczny. Mężczyźni też tam sporo zarabiają. Pan też bierze dietę radnego. Zwykli obywatele muszą w pocie czoła zarabiać na te pieniądze.”

     W przeciwieństwie do Pana i Pana bliskich nigdy nie pchałem się do państwowego lub samorządowego żłoba. W jednym ma Pan rację – jedni w naszej gminie muszą w pocie czoła zarabiać pieniądze min. na budowie lub mozolnie budować swoją karierę a innym zaradni tatusiowie lub mamusie załatwiają etaty w szkole nawet jeżeli nie mają stosownych studiów kierunkowych… i w dodatku bez oglądania się na to czy nie ma lepszych kandydatów na nauczycieli… Sam dzięki Bogu i moim pracownikom mam się nieźle póki co i nie potrzebuję dokarmiania w państwowym lub „samorządowym żłobie” 🙂 Ci natomiast, którzy tak zawzięcie i przy użyciu wszelkich metod walczyli o to, aby zdobyć władzę w naszej gminie powinni teraz zakasać rękawy i wziąć się do ostrej merytorycznej roboty. To na ich barkach spoczywa takie przygotowanie i prowadzenie projektów, aby kończyły się one sukcesem a zetem również przygotowywanie analiz. Wszyscy radni razem wzięci zarabiają ZNACZNIE mniej miesięcznie niż jeden wójt, że o pensji jego asystenta już nie wspomnę. W dodatku Wójt i asystent mają do dyspozycji cały zespół urzędników. Oczekując (i słusznie) dużego zaangażowania w pracę od radnych proszę również zwiększyć swoje oczekiwania w stosunku do Wójta i jego asystenta proporcjonalnie do ich zarobków 😉

  • Przemyślałem Pańskie uwagi jeszcze raz. Są one dla mnie bardzo pouczające. Nie sądziłem, że przekaz mojej wypowiedzi może zostać odebrany aż tak niejednoznacznie. Od tej pory będę przykładał jeszcze większą wagę do klarownego formułowania moich opinii nawet za cenę wchodzenia w konfrontacje z Panem Przewodniczącym i wszystkimi tymi, którym taki sposób prezentacji poglądów nie będzie odpowiadał. Pozdrawiam 🙂

   • Ale nadal nie odpowiedział Pan na moje pytanie odnośnie wież widokowych.

   • Uważam że jest Pan chętny odpowiadać i prowadzić żywą dyskusję z mieszkańcami. Proszę sobie wyobrazić jak wspaniały byłby wtedy ten kanał. Spokojna, merytoryczna dyskusja, bez obrażania się i wzajemnego wytykania błędów. Jestem zwykłą obywatelką a Pan otworzył dla mnie kanał dzięki któremu jestem tak blisko spraw samorządowych, ba mogę nawet zadać bezpośrednio pytanie Panu Radnemu i myślę że udzieli mi wyczerpującej odpowiedzi

    • Widzę że nie uzyskam na tym niby informacyjnym kanale odpowiedzi na pytanie dotyczące projektu. Bardzo mi przykro… No cóż zostaje mi siedzieć cicho jak myszy pod miotłą i tylko obserwować Pana poczynania. Pożyjemy to zobaczymy co Pan zdziała i czy uczyni raj z naszej wsi. Polityka niszczy ludzi, a poparcie obywateli jest bardzo chwiejne. Poczekajmy tylko trochę czasu….

     • Polityka niszczy polityków i politykierów, czyli tych, którzy kierują się interesami politycznymi lub uczestniczą w politycznych gierkach. Szczęśliwie nie zaliczam się do żadnej z tych grup i mam nadzieję nigdy się nie zaliczać… Staram się robić po prostu dobrą robotę i reprezentować interesy mieszkańców najlepiej jak umiem. Żadnej władzy się nigdy nie kłaniałem i kłaniać nie zamierzam. Chcę współpracować z mieszkańcami i szukać poparcia dla moich pomysłów, ale nie mam zamiaru nikomu się w tym celu podlizywać…
      Co do Pańskiego pytania dot. wież wydawało mi się, że wyczerpująco odpowiedziałem w innych postach. Powtórzę jeszcze raz i mam nadzieję ostatni. Z moich ustaleń wynika, że wieże nie przekładają na znaczący wzrost ruchu turystycznego w miejscowościach, w których są. Zaznaczam, że nie dysponuję analizami a jedynie wywiadami z mieszkańcami. Analizami powinien dysponować nasz samorząd i to już na etapie planowania. W tym miejscu muszę też podkreślić, że za pieniądze, które będą przeznaczone na wieże można by zrobić znacznie więcej mniejszych projektów, które z pewnością lepiej wpłynęłyby na rozwój turystyki. Gdyby to ode mnie zależało zbudowałbym eksperymentalnie tylko jedną wieże i jeśli eksperyment się powiedzie budował kolejne w przyszłości. Z tego co dało się zrozumieć z wypowiedzi asystenta wójta nie ma możliwości wprowadzania jakichś zasadniczych zmian do projektu na chwilę obecną – jeśli sytuacja się zmieni, to chętnie wrócę do tego tematu.

   • A moze chodzi tylko i wyłącznie o te „konfrontacje” wprowadzające zamieszanie?

 38. Pan Królczyk ograniczył wolność wypowiedzi swoim radnym. Dopuszcza tylko Rungera do głosu ale też nie zawsze. Biedni radni bezradni. Widać więc że i po jednej i po drugiej stronie są klakierzy.

 39. Tyle szumu, Tyle HUKU, a ENKLAWĘ POPARLI. Hej, polityka to polityka!!!! Manipulują nami manipulują byle by osiągnąć swój cel „dobro gminy”.

 40. A ten Młody Radny co ręką bije w stół?

 41. Dziwię się, że ktoś tu stale żąda wyczerpujących informacji od Pana Tadeusza.To nie program „100 pytań do….” tylko kanał telewizyjny, który ma spełniać rolę wiarygodnego przekazu. Wszyscy wszystko widzą i słyszą. Nic dodać, nic ująć. Macie pytania – zorganizujcie spotkanie z radnymi, żeby wytłumaczyli wam co zamierzają.

  • A najlepiej z Wójtem lub Przewodniczącym, bo radnym to nie zawsze udziela się głosu na sesji. pytanie do Przewodniczącego (obywatelka mu powtórzy) – Dlaczego Radnym nie udziela się głosu jak pytają w imieniu mieszkańców???? Gmina to zbiór własności prywatnych podlegających terytorialnie. A Panu się wydaje, że jest władcą tego obszaru.

 42. do Obywatelki
  Myślę że nic nie stoi na przeszkodzie żeby swoje wątpliwości i pytania przedstawić na sesji rady gminy. Można uzyskać odpowiedzi bezpośrednio od kompetentnych osób, czyli pana wójta, jego asystenta i radnych.
  A że nie anonimowo? hmm, no tak, to poważny problem 🙂

  Panie Tadeuszu: jest pan bardzo zaangażowany i przygotowany merytorycznie do każdej sesji, wyraźnie widać poważne podejście do sprawy samorządu. Niektórym -jak widać po powyższych wpisach- bardzo, ale to bardzo się to nie podoba. Myślę że wiele osób przyzwyczaiło się i oczekiwało kolejnej kadencji typu: wójt mówi, radni słuchają i głosują za wszystkim co powie . Cieszę się że powoli ten schemat się zmienia i być może w przyszłości dojdziemy do normalności, gdzie to radni są władzą uchwałodawczą a wójt wykonawczą. Pan Jurkowski chyba nie rozumiał na czym polega rola wójta(widział jak to wygląda przez 16 lat rządów jego asystenta) i widać jest bardzo zaskoczony rozwojem sytuacji.
  Nieporozumieniem jest natomiast udowadnianie że radni nie pochodzący z obozu wójta, muszą mieć zawsze racje bo są w większości. Panie (właściwie jedna pani) i panowie którzy weszliście do rady z zespołu wójta: jesteście przedstawicielami nas, mieszkańców a nie pana wójta. Oczekujemy od was działań prowadzących do rozwoju naszej gminy a nie pokazywania swojej siły i utrącaniu wszystkich działań które nie wyszły z waszego obozu.

  • Panie Tadeuszu z porządku obrad sesji zdjęto pkt. dotyczący ustalenia diet dla radnych. Proszę o podanie kwoty tytułem otrzymanej diety za posiedzenia komisji przez Przewodniczących poszczególnych Komisji, którzy są zarazem członkami innych komisji wraz z sesjami na dzień 31 stycznia. Z tego co zrozumiałem Pan jako jedyny przychodzi na wszystkie posiedzenia komisji choć nie jest członkiem żadnej komisji ( CZYLI BEZ DIETY).
   A co do Pana Przewodniczącego Rady najlepiej niech otworzy sesję ,podpisze listę obecności i sesję zamknie. Nikt nie będzie patrzył na nieudacznictwo Przewodniczącego Rady (ograniczenie wypowiedzi do dwóch ?) Podobnie Radna Maria Franczyk uważa, że za długo trwa sesja, zwracając uwagę i ciągle zerkając na zegar, a dietę którą weźmie za 5 godz?. Dobrze ,że Radni nie przegłosowali tak kompromitującego wniosku.

  • Święte słowa radni są przedstawicielami mieszkańców gminy ale mam wrażenie że są przeciwni DOBRU GMINY i raczej zatrzymali się w latach 70. to smutne że tak jest . Kamera na sesji to strzał w 10 można zobaczyć np. jak przew. umie głosy liczyć 🙂 brak słów. Pana Tadeusza podziwiam za wytrwałość i stalowe nerwy między takimi ludzmi i życzę owocnej pracy.

 43. do Telewidz

  Dobry pomysł: spotkania
  W ochotnicy Górnej i Tylmanowej odbyły się spotkania radnych z mieszkańcami i mają odbywać się w przyszłości. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej widocznie nie zasługują na kontakt ze swoimi radnymi 🙂

 44. Iza a ty czemuś anonimowa dopisz nazwisko skoroś taka pewna siebie.. Szkoda, ze tyżeś do Rady nie startowała ciekawe cobyś gadała i kogo reprezentowała/ Aspiracje masz widać wielkie, ale ta krowa co dużo ryczy to mało mleka daje – znasz przysłowie? Nie ty jesteś „merytorycznie przygotowana” ha, ha. ha.

 45. Nie takie mądre były i posły i ni ma

 46. Królowa Śniegu

  Tadek dobrze godo! Polyjcie mu !

 47. Cóż dużo słów mało konkretów ale jedno jest pewne mijają kolejne lata a turystyka a przez to i dochody ludzi z turystyki w Ochotnicy staczają się po równi pochyłej i nie jest to tylko wynik braku inwestycji bo one były, tylko całkowicie chybione . W latach minionych brak spójnej koncepcji rozwoju Ochotnicy próby pójścia inną od wszystkich drogą rozwoju,mrzonki o turystyce kulturowej jako głównego motoru napędowego Ochotnicy, jaki jest tego wynik- całkowity brak zainteresowania turystów Ochotnicą i to pomimo wielkiej gościnności tutejszych mieszkańców.Nikt rozsądny nie będzie z tym polemizował bo takie są fakty wystarczy przejść po Ochotnicy w poszukiwaniu turystów -wynik bliski zeru.Dlatego pytania do Radnych i Pana Wójta o stosunek do kolejnego eksperymentu jakim jest Enklawa , to nie teleturniej w sto pytań tylko próba zrozumienia stanowiska jakie zajmuje opozycja, bo nie można być za a nawet przeciw .

 48. Napiszę najprościej jak potrafię. Nie jestem zachwycony ani przygotowaniem projektu Enklawa ani samym jego pomysłem. Bardzo podoba mi się koncepcja rozbudowy sieci tras rowerowych, bo to może być dobry impuls dla turystów – najmniej podobają mi się wieże. Gdybym mógł to bym napisał inny projekt, ale póki co jestem ja sam i inni radni z opozycji postawieni w takiej sytuacji, ze albo robimy to albo nic. Z dwojga złego wolę robić to niż nic. Łatwo jest powiedzieć nie róbmy Enklawy, ale przecież ten samorząd nie ma żadnego innego projektu z szansą na realizację z dofinansowaniem z UE… Dopiero w tym roku przeforsowaliśmy skierowanie środków na przygotowanie koncepcji takich projektów. Osobiście uważam, że największym magnesem dla turystów jest wyciąg i dlatego aktywnie działam w tym kierunku… Zgadzam się z Tobą, że turystyka kulturowa, to nie jest jedyne rozwiązanie, ale trzeba też powiedzieć, że projekty z tym związane są najtańsze i gmina może je realizować bez pozyskiwania inwestorów… A o jakich inwestycjach turystycznych zrobionych przez poprzednie samorządy mówisz?

 49. Zarówno Pan jak i obecny Wójt jesteście biznesmenami i do tego osobami wykształconymi,Pan do tego dużo podróżuje po świecie i ma okazję podglądnąć rozwiązania wypracowane przez lata doświadczeń w alpejskich kurortach, dlatego pytam Panów czy gdzieś w europie budowano w górach podobne wieże czy jest to europejski ewenement, jeżeli gdzieś taki wieże powstały to czy dzięki temu rozwinęła się tam turystyka.Co do tras rowerowych pełna zgoda tylko że można to zrobić za dużo mniejsze pieniądze przy wykorzystaniu istniejących lokalnych dróg, sam od lat jeżdżę z rodziną po górach i myślę że drobna kosmetyka szlaków połączona z ich oznakowaniem co do skali trudności czasu przejazdu to wydatek kilkudziesięciu tysięcy,trasy rowerowe powinny prowadzić do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Ochotnicy np.Lubań ,Turbacz,Osobie ,Studzionki,Wierchmłynne.Niestety jest to podobnie jak turystyka kulturowa tylko dodatek a my od lat czekamy na odważne komercyjne projekty które przeniosą zyski zarówno Gminie jak i mieszkańcom .

 50. Po przeczytaniu 109 wpisów dochodzę do wniosku że jedynie z panem Królczykiem i niewielką garstką osób można merytorycznie i na temat porozmawiać. Reszta to niestety głupie przepychanki i sianie zamętu wśród mieszkańców którzy to czytają. Sesja trwała ponad 6 godzin , nie każdy ma czas żeby ją oglądnąć więc często ogranicza się do czytania komentarzy które zamieszczają inni a większość wpisów jest po prostu nie na temat. POZDRAWIAM

  • To ,że sesja traw ponad 6 godz to żaden problem. Można oglądnąć w częściach a jest co oglądać, posłuchać i wyrobić swoją niezmanipulowaną przez nikogo opinię o Radzie. Często w poprzednich kadencjach radna Maria Franczyk twierdziła jak to zabiega o wszystko- teraz właśnie widać jak jest aktywna.

 51. Pełna zgoda. Osobiście nigdzie nie widziałem takich rozwiązań i dlatego uważam, że rola wież jest przeceniania nawet jeśli wezmiemy pod uwagę to, ze Alpy tym się różnią od Gorców, że z naszych szczytów mniej widać. Kłopot w tym, ze projekt został tak napisany, że wieże są z trasami rowerowymi w jednym pakiecie. Z tego co ja zrozumiałem z wypowiedzi asystenta Wójta to nie da się zrobić radykalnych zmian w projekcie. Proszę też nas zrozumieć, że umowa dot. projektu jest już podpisana w październiku a nowi radni dop. teraz mogli zadać jakiekolwiek oficjalne pytania i to jeszcze w atmosferze takiej jaką Pan widział. Żałuję, że nie udało mi się poddać pod głosowanie wniosków na koneic sesji (do tej pory na to pozwalano), ale wrócę do tematu na najbliższej sesji 30 stycznia, bo po drodze pojawiło się jeszcze kilka niejasności… Mnie zależy na trasach pieszych i rowerowych i ich oznakowaniu. Nawet w tym projekcie jest to tani element, ponieważ jest dokładnie tak jak piszesz, czyli większość tras rowerowych zostanie wyznaczona i oznakowana wzdłuż istniejących dróg. Podczas tej sesji mówiłem, że gdyby nie bezsensownie wprowadzone żwirowanie, to można by było zrobić znacznie więcej tras. Wg mnie jedyną realną i dużą inwestycją turystyczną w chwili obecnej jest wyciąg narciarski na Studzionkach i Mostkowym w Ochotnicy Górnej. Ale żeby było to możliwe samorząd musi się wziąć do roboty…

 52. kiedy wojt odwola swego konsultanta i przewodnizacego rady?

 53. Ten bubel turystyczny zwany enklawa to dzielo konsultanta , on moze byc co najwyzej kamerdynerem .

 54. Mam pytanie czy samorząd na ten projekt będzie się zapożyczał jeśli tak to czy Pan jako Radny zna kwotę którą będziecie musieli dołożyć do tego projektu, bo jeżeli cała ta wątpliwa inwestycja będzie finansowana z zewnątrz a na samorząd spadnie tylko utrzymanie ,konserwacja,ubezpieczenie i ewentualne etaty osób tam zatrudnionych[przy obsłudze wież] to można się zastanawiać czy to realizować .Jeżeli natomiast samorząd będzie współfinansował tą inwestycję to niestety Pan jako biznesmen wie że czasami lepiej mało stracić i wycofać się z niepewnego projektu a zainwestować w coś pewnego przynoszące przez lata zyski.Jeszcze jedno jeżeli chcemy przyciągnąć tu prywatny biznes który niestety nie kieruje się sentymentami tylko chęcią zysku sami musimy zrobić pierwszy krok .Czy tym krokiem jest budowa wież ja osobiście wątpię.

  • Całość projektu (ścieżki, wieże itd.) wg. mojej wiedzy ma być finansowana w stosunku 25% środków samorząd 75% Urząd Marszałkowski. Samorząd nie musi się na ten cel zapożyczać, bo ma zarezerwowane środki w budżecie na ten projekt. Musi się natomiast zmieścić w budżecie ok 3 mil zł. Kłopot polega na tym, że wieże są połączone ze ścieżkami i platformami widokowymi w jedną całość. Wiem, że z reguły lepiej jest wycofać się ze stratą niż brnąć w ryzykowany projekt…, ale w odróżnieniu od Ciebie ja największych problemów upatruję właśnie w utrzymaniu tych wież. Koszty jednorazowe budowy są w 3/4 finansowane przez UE i ponosi się je raz, natomiast koszty utrzymania spadają na samorząd w 100% i to przez lata. Te wszystkie tematy zostaną poruszone na sesji w najbliższy piątek.

 55. Wieże widokowe w górach nie są żadnym ewenementem na skalę europejską. Na stronie, do której podaję link http://marekowczarz.pl/wieze-widokowe-w-gorach/ jest kilkanaście przykładów tego typu konstrukcji w Polsce. Myślę, że dla osób które przygotowywały projekt, wykonanie analizy dotyczącej wpływu wybudowania wież na ruch turystyczny nie stanowiłoby żadnego problemu.

 56. Dzięki za informacje na stroni którą podajesz autor już we wstępie zaznacza że nic nie zastąpi widoku z naturalnej polanki ale chcąc nie chcąc na drodze swoich wędrówek spotyka wieże widokowe na zalesionych terenach na których bez tego wytworu cywilizacji obserwowanie krajobrazu było by nie możliwe.Jest tam opisana jedna 29 metrowa wieża na Czantorii z płatnym wstępem i inne mniejsze. W większości budowle te stanowią dopełnienie większych projektów np.wyciągów.Na Skrzycznem oprócz wieży znajduje się schronisko basen dla dzieci ścianka wspinaczkowa.W Ochotnicy z pięknymi widokami póki co nie mamy problemu wystarczy wyjść np na Lubań ,Gorc, Studzionki -dlatego pytanie czy wybudowanie tych wież przyczyni się do rozwoju turystyki w Ochotnicy i czy w obecnej sytuacji powinno być to priorytetem uważam za w pełni zasadne.

 57. Osobiście uważam, że wybudowanie tych wież nie wpłynie w znaczący sposób na zwiększenie ruchu turystycznego w naszej Gminie natomiast rozwinięta sieć tras rowerowych może to w istotny sposób zmienić. Jeżeli nie ma możliwości wyeliminowania wież z projektu to mimo iż nie przełożą się one na realne zyski, nie powinno się z niego rezygnować właśnie ze względu na wspomniane wyżej trasy. To na czym powinny się skupić osoby odpowiedzialne za ten projekt to minimalizacja kosztów oraz ewentualne negocjacje i rozmowy z Urzędem Marszałkowskim dotyczące zmian w projekcie, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ostatecznego kosztu inwestycji ale nie wpływające np. na zmniejszenie dofinansowania.
  Mam nadzieję, że będziemy uczyć się na błędach i kolejne projekty będą dobrze przeanalizowane i przygotowane przed przystąpieniem do ich realizacji.

 58. Np.szkoda,ze w projekcie nie uwzgledniono starych rozpadajacych sie kolib i szalasow. Stanowilyby nie tylko dodatkowa atrakcje, ale odrodzilyby dawny charakterystyczny pejzaz Gorcow. Przy tym moglyby spelniac funkcje schronienia w razie potrzeby. Mysle, ze trzeba o tym pomyslec by zachowac tozsamosc naszych gor i nasza przy okazji. Pozdrawiam

 59. Mieszkaniec Młynnego

  Popieram pytanie Pana Mikołajczyka na temat odśnieżania dróg. Wiecie jak dzisiaj wygląda droga na młynnym? Sam lód na drodze. I to nie pierwszy raz tej zimy . Mam pytanie czemu nie sypią drogi solą?? To nie są żarty może kiedyś dojść do tragedi, bo ktoś chce sobie kuligi robić na młynnym.

  • Uważam, że akurat Ochotnica, a zwłaszcza właśnie „potoki” Młynne, Gorcowe, Jamne, Jaszcze i Ustrzyk czy Forendówki – należałoby utrzymywac w tzw. „białym” systemie utrzymania dróg. W tej chwili kuligi są akurat jednym z niewielu sposobów na zainteresowanie ze strony tzw „zimowego” turysty. A kulig na kołach to wątpliwa frajda.

   • Mieszkaniec Młynnego

    Napewno kulig to atrakcja numer jeden która przyciąga turstów zimą:) hehe. A konią super się jedzie jak jest sam lód:) Wątpię żeby ktoś zrealizował kulig na lodzie. Lepiej na drodze na młynnym zrobić lodowisko dla turystów których i tak nie ma. Wyprzedzali by auta jak jadą . Jak jest śnieg to jeszcze się jedzie w miare bezpiecznie jak jest ubity. Nie mam nic przeciwko organizowaniu kuligów ale trzeba zachować zdrowy rozsądek.A pieszy co ma powiedzieć jak nie ma chodników poślizgnie się i niedaj boże coś się stanie.

    • Masz rację. Od wielu lat ta droga jest oblodzona. Dla pieszych niebezpieczna. Pamiętam zimę, że idąc z Młynnego do wsi wywaliłam się kilkanaście razy. Do kuligów przyczepią się Zieloni. Koń po lodzie….? Masz rację.
     Ale jeden pomysł jest super! LODOWISKO!!! I nawet wiem gdzie – najlepiej zrobić tymczasowe lodowisko na podwórku szkolnym. Widziałam takich dużo w miastach. Są niewielkie. Ale jaka frajda. I wypożyczalnię obok.

     • Oblodzone drogi należy posypac piachem, nie solą! Sypanie solą zwłaszcza w miejscowościach atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie to przestępstwo!!! Sól niszczy: roślinnośc, wody a także drogi. A jeśli mowa o koniach, to o ich kopyta (wysuszone przez sól) morą walczyc nie tylko zieloni ale przede wszystkim sami gospodarze!!!

    • gadaj zdrów masz rację…. skończyłoby się to wodą solankową w rzece 🙂

 60. Moim zdaniem budowanie wież widokowych, ścieżek rowerowych mija sie z celem. Po pierwsze, należy najpierw turystów ściągnąć do gminy Ochotnica(to jest podstawa)których moim zdaniem jest coraz mniej. Tylko teraz problem jest jeden, w Ochotnicy są tylko szlaki górskie, yyy i tyle. Trzeba zachęcić turystów!!! Budując sieć wyciągów, baseny, tory motorowe,wszelkiego rodzaju rozrywek kulturowych np koncerty itd. Wiem że to jest bardzo trudne, ale niestety żeby Ochotnicę rozwinąć należy najpierw dużo zainwestować pieniędzy, które po latach na pewno się zwrócą(sponsorzy wszelkiego rodzaju mile widziani). Bardzo podoba mi się wielka chęć zrobienia”czegoś” przez pana Królczyka, natomiast martwi mnie zachowanie radnych z Ochotnicy Dolnej… zero wniosków, kompletnie nic nie robią … taka prawda. A pan przewodniczący to dno i tyle. Nie chodzi mi jako o człowieka, ale o funkcję którą pełni. Nie nadaje sie kompletnie, nie panuje nad sobą oraz nad innymi członkami rady. Jednym słowem masakra. Ale należy mieć nadzieje, na poprawę pana przewodniczącego i także na to, że ta piękna miejscowość będzie się rozwijała, bo to przecież o to w tym chodzi!!!:) Pozdrawiam!!!:)

 61. Pani Lucyno:) Zgodzę się, koliby i szałasy powinny być odnowione, żeby służyły dla schronienia turystów. Ale ja na prawdę sądzę, że ten projekt jest słaby, taki trochę na odczep się, żeby coś było. To nie jest przyszłościowe, ani nie przynosi za wielu korzyści finansowych. Trzeba podążyć innymi śladami…

  • Oczywiscie zgadzam sie, ze trzeba isc w roznych kierunkach jednoczesnie. Sa różne typologie turysty i kazdej z tych grup trzeba zapewnic jak najbogatsza oferte wypoczynku mniej lub bardziej aktywnego.Na dzien dzisiejszy mozemy im zaoferowac noclegi i piekne pejzaze. Wniosek taki trzeba sie brac do roboty.

  • A ja uważam, że koliby i stare chałupy to dobry pomysł. Byłam w Istebnej – tam jest taka jedna chałupa wołoska – wzorcowa ponoć. SZEŚĆ! autokarów stało z dzieciakami, żeby ją zobaczyć – odpłatnie oczywiście. W Chochołowie też jest – wstęp 7,99 zł…. i kolejka (w tym Amerykanie i Niemcy). W Ochotnicy też by się coś znalazło. Na Młynnem była jedna u Krzyśka. Dużo lepsza niż tamte….. ale sprzedane. U Jagiełły jest stara kuźnia. Młody Rola chciał ją kupić, bo ma do niej wyposażenie… ale się chyba nie da. Wiele się da.. tylko trzeba ruszyć z miejsca. Myślę, że to właśnie Pan Tadeusz już coś zaczął – choćby nawet to forum. Jest burza mózgów są pomysły trzeba zebrać grupę kreatywnych 🙂

 62. Panie Tadeuszu jeżeli dobrze zrozumiałem to cała inwestycja pod nazwą Enklawa ma kosztować 3 miliony z czego samorząd ma wyłożyć 25% czyli 750 tysięcy czy mógłby Pan podać ile będą kosztowały poszczególne części tego projektu tzn.ile wieże,ile kąpieliska a ile ścieżki rowerowe.Co do utrzymanie wież jeżeli nie będzie można pobierać opłat za wejście, a zrealizowanie tego projektu nie spowoduje masowego napływu turystów do Ochotnicy- a przez to wzrostu dochodów samorządu np.przez większy napływ podatków lokalnych będzie kłopot dla gminy i to przez długie lata.Nie wiem czy Pan się ze mną zgodzi że w Ochotnicy na projekty komercyjne najbardziej nadaje się Lubań ma na szczycie do wykorzystania bardzo dużą powierzchnię płaską na której można stworzyć całą infrastrukturę np.boisko treningowe ,trasy biegowe, schronisko a wyciąg z Ochotnicy powiązany na Lubaniu z wyciągiem z Kluszkowiec to inwestycja przynosząca zyski i to w krótkim czasie.

  • Proszę o wybaczenie, że odpowiadam z opóźnieniem. Ten projekt został na kwotę ok. 3 mil. wyceniony przez samorząd – i adekwatny wkład własny został zabezpieczony w budżecie. To jednak niczego nie przesądza, bo teraz czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. Jak wiesz pierwszy przetarg został unieważniony ponieważ oferowane kwoty oscylowały wokół 6 mil za ten projekt. Zobaczymy jakie będą rezultaty drugiego przetargu i jakie będą odpowiedzi na pytania dot. kosztów utrzymania tej infrastruktury oraz możliwości wnoszenia poprawek do projektu i wówczas będziemy postulować korekty w projekcie. Chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że ostatnia sesja była jak dla mnie i nowych radnych sesją zapoznawczą z projektem tzn. pierwszą okazja do zadania konkretnych pytań.

   Co do Lubania, to zgadzam się, że jest to jedno z najlepszych miejsc pod inwestycję, ale jak każdy projekt biznesowy ma swoje mocne strony, które wymieniłeś, ale ma i słabe.
   Na pewno Schronisko na Lubaniu i cała infrastruktura, o której piszesz jest realna i gdyby się wziąć do roboty, to może nawet w tej kadencji. Najtrudniejszym elementem jest wyciąg::
   1) większość to tereny leśne, które muszą być wylesione 2) właścicielem większości terenów są Lasy Państwowe 3) Jest to przeogromny projekt i musiałby się wiązać z pozyskaniem dużego inwestora strategicznego 4) Niestety Ochotnica Dolna ma tego pecha, bo leży trochę za nisko nad poziomem morza. Nawet ostatnie tygodnie pokazały, że w Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej praktycznie nie ma śniegu a w Górnej na północnych stokach wszędzie. Chcąc budować wyciąg na Lubań trzeba brać pod uwagę to, że dolna stacja musiałaby być wyżej w górach. Min poziom, to 500 m.n.p.m, choć zalecany jest wyższy.

   Tak czy siak kwestia zagospodarowania Lubania powinna być wnikliwie omówiona przy okazji powstawania planu inwestycyjnego dla gminy, który z inicjatywy naszego klubu radnych ma powstać w tym roku.

  • P.S. Odnośnie min inwestycji na Lubaniu. Na nasz wniosek Komisjia Turystyki dokonała przesinięcia środków w budżecie na cel przygotowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego i to dla całej gminy z podziałem na sołectwa. Tworzenie tego planu to kapitalny moment do pzredyskutowania tego typu inwestycji, o których piszesz. Pytanie tylko czy nasze wnioski przejdą na sesji budżetowej, która jest w najbliższy piątek…

   • też jestem wśród tych 100 wspomnianych w prezentacji osób, które czekają na przekształcenie działek 🙁

    • Przekazuję zatem promyk nadziei 🙂 na nasz wniosek podczas komisji budżetowej została wprowadzona do budżetu pozycja pod tytułem „nowy plan zagospodarowania przestrzennego”. Cała gmina będzie miała nowy plan podzielony na poszczególne sołectwa… no chyba że w najbliższy piątek rada uchwali inaczej…?

     • Jak to dobrze, że te sesje są nagrywane. Inaczej trzeba by było czekać nie wiadomo ile na oficjalny komunikat. 🙂 Trzymamy kciuki za głosowanie 😀

    • najgorsze jest to, że i tak przemycenie idei nowego planu zagospodarowania musiało się odbyć fortelem… chcemy również, aby każde sołectwo mogło przygotowywać plan osobno, aby się na wzajem nie blokować… Gdzie się dogadają szybciej tam będą mieli szybciej…

 63. Zgadzam się z panem Dawidem. Moim zdaniem Przewodniczący Rady powinien pełnić funkcje „dobrego gospodarza” , mieć nadzór nad obradami ,pilnować porządku, i to nie tylko obrad, być otwartym na pełną współprace z wszystkimi radnymi i Wójtem. Powinien być otwarty i bezstronny , znać od podszewki każdą sprawę o której jest mowa na sesji , znać statut i regulamin Rady Gminy. To głównie od jego podejścia i dobrej woli zależy owocna współpraca pomiędzy Wójtem a Radą. Niestety pan Franczyk jak widać nie radzi sobie w tej roli .Moje pytanie do pana Królczyka brzmi: Czy jest możliwość odwołania pana Przewodniczącego z tej funkcji ? I jak się to odbywa ?

  • Witaj. Przepraszam, że odpowiadam z opóźnieniem.

   § 28 ust. 4 Statutu Gminy stanowi co następuje:

   4. Odwołanie przewodniczącego rady gminy lub jego zastępcy następuje na wniosek co najmniej ¼
   ustawowego składu rady gminy w trybie określonym w ust. 1.

   Ust 1 reguluję te sprawę następująco:
   1. Na pierwszej sesji rada gminy wybiera ze swojego grona przewodniczącego i jednego zastępcę
   przewodniczącego, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co
   najmniej połowy ustawowego składu rady gminy.

   REASUMUJĄC: Odwołanie przewodniczącego następuje w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów.
   Do złożenia skutecznego wniosku wystarczy 4 radnych, ale żeby odwołać przewodniczącego trzeba mieć co najmniej 8 głosów 😉

 64. Panie Robin:) ja nie wiem czy się da czy nie da odwołać… Ale czy nawet przy głowsowaniu(jakby było) to przewodniczący dostanie głosowanie w stosunku 8:7… Dlatego uważam, że demokracja jest głupim ustojem, bo jeżeli jest większa ilość (np radnych) ludzi głupich to takie mamy później rządzenie:)

 65. Panie Tadeuszu nie wiem czy dobrze myślę, ale według mnie jeżeli chcemy żeby w Ochotnicy zainwestowała poważna firma z wielkim kapitałem, samorząd powinien przygotować duży projekt turystyczny opracowany przez wyspecjalizowaną firmę ,firma ta[ a mam nadzieje że takie istnieją np .przy uczelniach] powinna zająć się kompleksowym opracowaniem począwszy od znalezienia najlepszych w Ochotnicy tras narciarskich , możliwości ich naśnieżania,długości zalegania śniegu itp.ale również jednym z kryteriów powinna być możliwości wykorzystania wyciągu w okresie letnim stąd propozycja Lubania.Po przygotowaniu projektu wraz z kosztorysem całego przedsięwzięcia można przystąpić do intensywnego poszukiwania inwestora strategicznego, dla którego głównym kryterium przy inwestowaniu w Ochotnicy będzie małe ryzyko projektu i szybki zysk.Pan jako przedsiębiorca doskonale wie że czekanie na dobrych wujków z walizką pieniędzy którzy znajdą Ochotnicę i w niej zainwestują jest mało realne ,teraz potrzebny jest dobry projekt z biznesplanem i szukanie inwestora .

  • Witaj, Ma Pan absolutną rację. Wszystkie projekty powinny być opracowane przez specjalistów i przedyskutowane z mieszkańcami. W dalszej kolejności powinno nastąpić AKTYWNE poszukiwanie inwestorów przez samorząd. Min. dlatego złożyłem wniosek podczas wolnych wniosków o zacieśnienie współpracy z Politechniką Krakowską – szkoda że został tak potraktowany, bo wieli pracowników PK bardzo sprzyja Ochotnicy… Proszę o zapoznanie się również z zarysem koncepcji wyciągu w Ochotnicy Górnej. Zaznaczam, ze to nie jest tak że jeden wyciąg wyklucza drugi. Ochotnica jest tak duża, ze może pomieścić 2 wyciągi a nawet wiecej. Zachęcam również do zapoznania się z prezentacją Szybkiej Koncepcji Rozwoju Turystki mojego autorstwa i Macieja Mikołajczyka – oczywiście to tylko zarys koncepcji, który znajduję się pod linkiem. https://www.youtube.com/watch?v=yI02SrPyjvo

  • Tu jest jeszcze link do prezentacji Koncepcji Szybkiego Rozwoju Turystki, którą prezentowaliśmy w Ochotnicy Dolnej. Tutaj więcej mówimy o projektach dla Dolnej Ochotnicy: https://www.youtube.com/watch?v=gFRCBiPl0EI

  • Wyciąg na Lubań to fajny pomysł. W Zakopanem i Kluszkowcach ludzie jeżdżą wyciągami w lecie, bo lubią. Ja też lubię sobie pojeździć. W Kluszkowcach i na Gubałówce mają obok jeszcze tor saneczkowy.

 66. DO odwolania przewodniczacego rady wcale nie trzeba 8 glosow ,bo niema sesji ze 100%frekwencja ,wiec majac na sesji swoja wiekszosc mozna to zrobic albo przez takie dzialania torpedowac prace rady az do wypracowania odpowiednich standardow prowadzenia posiedzen .

 67. Wszystkie sesje rady gminy do tej pory maialy 100% frekwencje i w zwiazku z tym do odwoalania przewodniczacego jest potrzebne 8 glosow.

 68. Głosowanie jest tajne więc nie można wykluczyć stosunku 7:8. Myśl że sposób prowadzenie obrad nie podoba się większości radnych więc jeśli pojawi się taki wniosek to zagłosują za zmianą przewodniczącego

 69. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że dużo mniejsze miejscowości od Ochotnicy o zerowych tradycjach turystycznych już dawno mają wyciągi i po zrozumieniu że turystyka to świetny biznes, dalej inwestują w kolejne projekty np.aquaparki,tory saneczkowe ,trasy biegowe.Ludzie tam zachodzą w głowę że my mając takie piękne góry dające możliwość budowy dużo atrakcyjniejszych tras nie mamy jeszcze ani jednego wyciągu .Dlatego według mnie to ostatni dzwonek dla Ochotnicy i żeby odnieść sukces cała koncepcja rozwoju musi być profesjonalnie przygotowana,przemyślana i po prostu lepsza od ich oferty.I tak jak Pan pisze powinni to przygotować specjaliści przy konsultacji z samorządem. Wg. mnie szansą jest kompleks rekreacyjny na Lubaniu ale to tylko sugestia ,każdy może przedstawić swoje propozycje.Jeszcze jedna refleksja kilka lat temu prawie każdy na uczelni kojarzył Ochotnicę i wyrażał się z wielkim uznaniem o naszej gościnności a bycie na obozie studenckim w Ochotnicy było powodem do dumy.

  • największy problem to chyba „moja miedza”

  • Nic dodać nic ująć do tego co napisałeś. W latach 90 byliśmy na podobny poziomie rozwoju turystyki jak inne znanie miejscowości na Podhalu. Co ciekawsze Białka swój pierwszy w miarę profesjonalny wyciąg zbudowała dop. w 2001 r. Zatem najwięcej Ochotnica przegrała w ciągu ostatnich 10-15 lat. Ruch turystyczny zmalał w naszej gminie drastycznie. Wraz z zamieraniem ruchu turystycznego zaczęły się zamykać lokale gastronomiczne. Moim zdaniem winę ponosi samorząd, któy mimo tworzenia wspaniałych strategii rozwoju turystyki w gminie nie kiwnął palcem, aby strategię zmienić w realne działania. A co najgorsze nikt nawet nie chce tego dostrzec, że jest źle – na dowód tego podaje link do sesji poświęconej rozwojowi turystyki https://www.youtube.com/watch?v=S2QcMoGlqPs Najbardziej zaskoczyło mnie wówczas wystąpienie obecnego wójta time code filmu 1:10:12

   Co do Lubania zgadzam się, ze ta inwestycja ma bardzo duży potencjał – natomiast wymagane są spore zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, dlatego przygotowania do tej inwestycji należy rozpocząć już teraz, bo najwcześniej za 3-4 lat one się zakończą. Natomiast budowa wyciągu w Ochotnicy Górnej mogłaby się rozpocząć od zaraz. Większość przekształceń i uregulowań gruntów już jest a dodatkowe przekształcenia dałoby się zamknąć w 2015 r. i już można by rozpocząć budowę większego kompleksu niż ma Białka.

 70. Po obejrzeniu przegotowanej przez Panów koncepcji rozwoju Gminy Ochotnica muszę przyznać że wykonaliście kawał roboty,oczywiście jest to opracowanie wstępne wymagające dalszych prac i szczegółowych analiz .Dużym plusem jest podejście komercyjne i poszukiwanie rozwiązań nie będących obciążeniem dla samorządu .Jednak chyba się Pan zgodzi że aby otwierać wypożyczalnie rowerów ,nart itp.i zarabiać najpierw muszą być turyści bo to rynek kształtuje popyt i nakręca koniunkturę.Stąd mój apel o poszukiwanie spektakularnych rozwiązań ,a czy to ma być np.FIS-owska trasa narciarska[ podobno jest taka możliwość],czy np.tor saneczkowy na Gorc czy kompleks na Lubaniu pozostawił bym do opracowania specjalistą.Pewne jest natomiast że inwestowanie , bez przemyśleń i wnikliwych analiz co do przydatności inwestycji jest całkowicie pozbawione sensu.Dlatego jak już pisałem całość opracowania realnej strategi rozwoju Ochotnicy jak i poszukiwania inwestorów powierzył bym fachowcom. Można oczywiście przekonywać do inwestowania miejscowy kapitał przy współudziale np. samorządu ale do wszystkiego potrzebne są dobre projekty.Jeszcze pytanie czy ktoś zainwestował by swoje prywatne pieniądze w wieże widokowe?

 71. kiedy nastapi powolanie komisji otwarcia jak mialo to miejsce po przejeciu wladzy po Olszewskim , trzeba rozliczyc lata rzadow bylego wojta konopki ,obecnie kosultanta i niedoszlego radnego powiatowego ,

 72. Mieszkaniec Gminy

  Nasz Wójt, a teraz asystent nic nie zrobił przez 16 lat swojego urzędowania w stronę turystyki, był przeciwny budowie wyciągu, teraz przekazał to samo Jurkowskiemu i Jurkowski będzie robił to samo i już to widać przez jego zachowanie, uczy swoich radnych z jego ugrupowania jak mają głosować i tylko ciągnie na swoja stronę! Tylko Pan Królczyk może pomóc naszemu społeczeństwu jeśli chodzi o wyciąg. A teraz Pan Jurkowski daje nam do myślenia na kogo będziemy głosować w następnych wyborach! Tylko nie na Jurkowskiego i nie na jego Pupili! Pozdrawiam !

 73. mi wlasnie tez sie cos na ten temat obilo o uszy i mysle ze to co on robi jest nieetyczne

 74. Panie Tadku czy jest możliwość, aby najnowsze komentarze pojawiały się u samej góry? Dużo ich jest i nie trzeba by było zjeżdżać do dołu, żeby najświeższy poczytać:)

 75. A na koniec zostanie asystentem wójta 🙂

 76. Szanowni Państwo. Dziwie się że zadajecie państwo pytania tylko panu Tadeuszowi.

  Może czas zapytać radnych z przeciwnego obozu i pana wójta o nurtujące was sprawy. Każdy z nas ma taką możliwość (i tutaj znowu muszę podkreślić że – niestety dla niektórych, nie anonimowo). Zachęcam do stawiania pytań, poznajmy wreszcie jakie plany ma obóz rządzący – i czy w ogóle ma jakąś koncepcje na rozwój gminy?

 77. To ja mam w takim razie pytanie do wójta! Pranie Wójcie czy zrobi pan coś w sprawie budowy wyciągu i czy ma pan jakiś plan odnośnie tego?

 78. Ogólnie cała opozycja sprowadziła poważną sesje do poziomu ustalania odpowiedniego dnia odbycia się sesji. Po prostu śmiech na sali 😀 i jakie dyskusje. Ludzie pracują od rana do wieczora, dzień w dzień, a tutaj jest problem z ustaleniem dnia sesji bo komuś się jakiś dzień nie podoba 😀

  Ogólnie gdyby „gremia” ustalały z każdym osobno „terminy” to nigdy by ich nie ustaliły. Widać totalne nieobycie z życiem.

 79. Jeśli mieszkańcy nie będą naciskać wójta odnośnie wyciągu to on nie wyjdzie z inicjatywą, on zainwestowałby publiczne pieniądze ale pod warunkiem, że będzie to inwestycja koło jego pensjonatów przykre ale prawdziwe….

 80. Uraz psychiczny ma chyba były radny, niech się on leczy, który na imprezie zorganizowanej przez byłego wójt na pożegnanie chciał pobić radnego Andrzeja. A tak na marginesie to widać że jest to radny który nie da się spławić byle czym. Panie Andrzeju powodzenia.

 81. Jeśli chodzi o terminy sejsjii, powinny być dużo wcześniej ustalone. Dlatego, jeśli termin nie pasowałby kilku radnym, to powinienem być zmieniony. Ale wchodzić z wnioskiem żeby rada była tylko w poniedziałek, to nie jest dobra propozycja.Dobrze było by, gdyby termin był ustalony przez przewodniczącego wraz z opinią radnych. Ale trzeba umieć nawzajem się dogadać.

 82. Temat zimowego utrzymania drog na czasie bo zima jak co roku po kazdym opadzie zaskoczyla drogowcow i zaskakuje tych naszych soleckich , bo uwazam ze odgarniecie drogi okolo 10 h to troszeczke pozno , do tej godziny mamy nie wychodzic z domow a co ze sluzbami ratowniczymi? jaki jest system rozliczania ,czy drogi maja miec biala szate ,mysle ze radni pochyla sie nad tym tematem .

 83. Dobrze że tego Rungera ten Tadek Bondyk nie udowił na ty popijosce 🙂 Bo co by se pocnął sam Królczyk na tej radzie 🙂

Napisz odpowiedź

Loading Facebook Comments ...
'); });
'); });