VI Sesja Rady Gminy. Czy będzie WYCIĄG w Ochotnicy Górnej? Czy  ENKLAWA zakończy się sukcesem?

Ostatnia sesja rady gminy, to mieszanka wszystkich emocji. Od najbardziej pozytywnych oznak porozumienia po okrzyki „ Bo to się źle skończy!”  Pierwszą część sesji zdominował temat Enklawy – w tym żwiru za 2,5 miliona i pisma z PTTK dotyczącego Enklawy, „zagubionego” w niewyjaśnionych okolicznościach.  W drugiej części  dominowała kwestia wyciągu w Ochotnicy Górnej i kontrowersji wokół spotkanie zorganizowanego z Panem Pólkowkim. W tej części  znów dał znać o sobie Pan Przewodniczący.  Najbardziej interesujące fragmenty to: Interpelacje, zapytania i wnioski radnych. Czas 8:52, Omówienie postępu prac przy projekcie Enklawa,  czas 53:34, 18. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania, czas 3:28:25

PROGRAM OBRAD WRAZ Z TIMECODE’AMI:

1. Otwarcie sesji, powitanie zebranych. 0:20
2. Przedstawienie porządku obrad. 1:28
3. Wprowadzenie zmian do porządku obrad 4:10
4. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna. 8:09
5. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych. 8:52
6. Informacja Wójta Gminy z podejmowanych decyzji między sesjami Rady. 40:17
7. Omówienie postępu prac przy projekcie Enklawa 53:34
8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Ochotnica Dolna. 1:39:14
9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ochotnica Dolna dla obszaru wyodrębnionego w Tylmanowej. 1:49:09
10. Podjęcie uchwały w sprawie: określenia kryteriów naboru do samorządowych przedszkoli na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów. 1:54:10
11. Podjęcie uchwały w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Ochotnica Dolna w roku 2015. 2:01:48
12. Podjęcie uchwały w sprawie: zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Ochotnica Dolna na lata 2015 – 2022. 2:09:42
13. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2015 nr V/17/15 z dnia 30 stycznia 2015 r. oraz zmian w budżecie gminy na 2015 rok. 2:16:08
14. Podjęcie uchwały w sprawie: wyznaczenia przedstawicieli do Związku Euroregionu „Tatry”. 2:25:37
15. Podjęcie uchwały w sprawie: nadania statutu Gminnej Bibliotece Publicznej w Ochotnicy Dolnej. 2:34:14
16. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Ochotnica Dolna na stałe obwody głosowania oraz ustalenia ich numerów, granic i siedzib obwodowych komisji wyborczych. 2:58:40
17. Odczytanie korespondencji do Rady Gminy. 3:28:45
18. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania. 3:28:25
18.1. Interpelacja dot. Drogi na Skłakę 3:43:03
18.2. Idzielenie odpowiedzi na interpelacje dot. Wyciągu w Ochotnicy Górnej. 3:47:20
19. Dyskusja i wolne wnioski 4:39:22
20. Zakończenie sesji.

44 komentarze

 1. Dziwnym trafem przetarg na enklawe wygrał wykonawca tak nieznacznie. Różnica ta wynosiła 1,5 tys zł! Czyżby kolejny układ w Naszej WśI? Pierwotnie podstawowym problemem przetargu było uzyskanie przez wykonawce decyzji środowiskowej na budowę wież. Nagle okazuje się, ze jest to niepotrzebne ? O co w tym wszystkim chodzi?

 2. Jeżeli chodzi o wyciąg. To prawda. Tutaj chodzi o założenie spółki partnersko-publicznej, która wymaga dwóch osobowości prawnych. Jedna to inwestor z kapitałem. Druga to Gmina z udziałem w postaci tylko części terenu. Taki rodzaj spółki został wykorzystany wiele razy przy budowach wyciągów. Np. Szczyrk, ale też i Białka z tego co mi wiadomo.
  Pan Tadeusz to bardzo klarownie wyjaśnił

 3. Zaraz zaraz, pan wójt Stanisław Jurkowski zapewniał na spotkaniu dotyczącym wyciągu że SPRAWDZAŁ DOKŁADNIE I NIGDZIE nie ma takiego rozwiązania i NIE SŁYSZAŁ o tym żeby samorząd GDZIEKOLWIEK angażował się w budowę wyciągów.

  KTOŚ TU KŁAMIE panowie i panie.

  • Izo to co mówi Pan Tadeusz pod koniec sesji o tej spółce to są fakty. Polecam podręczniki do „Ekonomiki przedsiębiorstw” 🙂

  • A tak na marginesie chyba pora odciąć się od tych wszystkich negatywnych emocji, które były. Nie patrzeć już wstecz i iść do przodu za ciosem. Nawet Pan wójt w pewnym momencie, kiedy Pan przewodniczący zaczął się „rozkręcać” mało pozytywnie machnął ręką i powiedział: przemilcz(my)(? nie było wyraźnie słychać). To tak jak w małżeństwie 😉 burza oczyszcza atmosferę.;)

   • sorry B.D, nie wciskaj mi tu kitu o odcięciu się od negatywnych emocji i nie oglądaniu się wstecz.
    Czyli wg ciebie można raz mówić TAK a za tydzień NIE i wszystko w porządku. Tego nie mówiły dzieci w piaskownicy tylko WÓJT. Czy mam rozumieć że w innych sprawach jest tak samo?

 4. Sprawe zwiru nalezy zglosic do prokuratury , Dziwne ze Konopka zostal konsultantem do tejze inwestycji ! Dociekliwosc radnch RUNGIERA i KROLCZYKA chroni nas przed przekretami ,ktorych w poprzednich kadencjach nie brakowalo , a do radnego Udzieli uwaga ze nie jest wyrocznia i pomylil sesje rady z piaskownica w której moze by blysnal .

 5. Ochotniczanin

  Jestem bardzo ciekaw, jak wygląda czytelnictwo w gminie Ochotnica Dolna.

 6. Ogolnie sesja na poziomie z malymi wyjatkami, nawet pojawily sie propozycje wspolpracy ds. wyciagu, oby tak dalej. Najlepiej byloby zwolac grupe robocza, ktora zajelaby sie tylko ta sprawa bo nie ma juz czasu na zwlekanie. Sprobowac nic nie szkodzi . Jak widac radny bez komisji najwiecej z siebie daje, moze by reszta rady tez sie wreszcie przebudzila ?Mowie o tych jeszcze w letargu. Do pana Wojta, prawda nie jest pojeciem relatywnym, zreszta widac, ze ma pan problem sam sie pan zdementowal. Czekamy na c.d. wydarzen. Powodzenia !

 7. Panie Andrzeju Runger, BRAWO ! spostrzeżenia dotyczące Tylmanowej jeszcze raz BRAWO ! dobry kierunek Pan obrał, powodzenia.

 8. witam napiszcie co sądzicie o naszym przewodniczącym rady gminy ..czy godnie reprezentuje Radę Gminy i nas …..bo po ostatniej sesji a zwłaszcza na koniec moje nerwy puściły . Most i droga na Studzionki jest dla Mieszkańców Studzionek , ewentualnie proponuje przewodniczącemu stanąć na tej drodze i łapać na stopa szamochody wiozące zamrożony rozum na wagę …..bardzo tego potrzebuje ;;;;;////

 9. pozdrawiam sesjia zarombista szacun

 10. Ochotniczanin

  Radni powinni się zastanowić nad zmianą przewodniczącego! Sądzę, że Pan Ziemianek byłby o niebo lepszy!

 11. Myślę, że dobrze by się stało gdyby to Pan Królczyk był asystentem Pana wójta.

 12. U nas w domu nigdy się nie przelewało i od małego przywykliśmy do ciężkiej pracy na podręczniki zarabialiśmy na borówkach, tylko kiedyś wszędzie było tak samo a obecnie Ochotnica jest daleko w tyle i my głosując na Was liczyliśmy na zmiany.

 13. do BD
  sorry B.D, nie wciskaj mi tu kitu o odcięciu się od negatywnych emocji i nie oglądaniu się wstecz.
  Czyli wg ciebie można raz mówić TAK a za tydzień NIE i wszystko w porządku. Tego ( braku spółek samorząd-inwestor) nie mówiły dzieci w piaskownicy tylko WÓJT pan S. JURKOWSKI. Czy mam rozumieć że w innych sprawach jest tak samo i w zależności od sytuacji serwuje nam takie kłamstwa jakie są dla niego akurat
  wygodne?

  • IZO – tak – to nie jest piaskownica. W piaskownicy jeden uderzy drugiego to drugi mu odda i zaczną się lać. W tej sytuacji Pan Tadeusz wykazał się dojrzałością i asertywnie zwrócił wójtowi uwagę na jego niewłaściwe zachowanie.
   Nie trzeba odcinać się od emocji, ale nad nimi zapanować. Teraz wójt ma szansę się zrehabilitować. Jeżeli nie – to wtedy postawi się na nim krzyżyk.
   Wyciąg to bardzo ważny interes dla Ochotnicy. Gdzie zaczynają się interesy – kończą się emocje. Teraz będzie albo działanie, albo rozpamiętywanie.

   • Uniosłam się, może niepotrzebnie. Nie tylko ja mam wrażenie że obecny wójt został wójtem „z przypadku” (chociaż kandydował 3 raz) i jego wyobrażenie o sprawowaniu tej funkcji wiąże się tylko z przywilejami i porządną pensją, a nie z obowiązkami.
    Od człowieka który sprawuje to stanowisko (nie z przypadkowej nominacji, ale z własnego wyboru) można i trzeba wymagać aby był kreatywny, odpowiedzialny i pracował dla dobra naszej społeczności.
    Jego działania świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. Próba „przerzucenia obowiązków wójta na radnych” dobitnie o tym świadczy.
    Przy okazji, obraźliwa bezczelność przewodniczącego, staje się nie tylko nie do zniesienia, naraża sesje na i inne spotkania (np. w sprawie wyciągu) na pośmiewisko ale rzutuje także na wójta bo przecież z jego obozu i za jego namaszczeniem pan F. został przewodniczącym.

    • Ja Ci się Izo nie dziwię. 🙂 To ten kraj jest jakiś chory. Przykład idzie z góry. Jak tylko ktoś ma władzę to zaczyna sobie poczynać w najlepsze.

 14. Czy jest ktoś popierający budowę wież?

 15. Odnośnie p.Franczyka i sposobie prowadzenia sesji na początku byłem tolerancyjny, nowa funkcja, trema itp;ale po 3 miesiącach nie ogarnia Pan tematu pdt .dykcja, kultura słowa, płynne czytanie to niech poprosi o zwolnienie go z przewodniczącego a nie robi wstydu całej Gminie .HALO ….P. FRANCZYK te sesje są nagrywane;;;;;;ubiegła kadencja już się skończyła, nie mam pretensji co do Pana jako radnego bo ja nie głosowałem na Pana. Dziwie się p.Wójtowi ze nie reaguje na sposób prowadzenia sesji .Proponuje wysłanie P.Franczyka na odpowiedni kurs.
  Tak apropo ostatnia sesja szacunek dla radnych zwłaszcza końcówka z powagom wysłuchaliście p. Królczyka oprócz geniusza Franczyka.

 16. Ochotniczanin

  Chyba nie ma nikogo takiego.

 17. micz
  9 marca 2015 at 16:49
  Twój komentarz oczekuje na modernizację.
  Odnośnie p.Franczyka i sposobie prowadzenia sesji na początku byłem tolerancyjny, nowa funkcja, trema itp;ale po 3 miesiącach nie ogarnia Pan tematu pdt .dykcja, kultura słowa, płynne czytanie to niech poprosi o zwolnienie go z przewodniczącego a nie robi wstydu całej Gminie .HALO ….P. FRANCZYK te sesje są nagrywane;;;;;;ubiegła kadencja już się skończyła, nie mam pretensji co do Pana jako radnego bo ja nie głosowałem na Pana. Dziwie się p.Wójtowi ze nie reaguje na sposób prowadzenia sesji .Proponuje wysłanie P.Franczyka na odpowiedni kurs.
  Tak apropo ostatnia sesja szacunek dla radnych zwłaszcza końcówka z powagom wysłuchaliście p. Królczyka oprócz geniusza Franczyka.

 18. A może wiecie kto wymyślił budowę wież ?

 19. Po obejrzeniu prezentowanych sesji chcę odnieść się do Przewodniczącego Rady Franczyka.Bardzo zauważalne jest jak Pan Franczyk broni byłego wójta Konopkę, odbiera głos niektórym radnym,nie pozwoli im się wypowiadać bo nie na temat się wypowiadają. A czy Pan Franczyk już zapomniał jak był radnym co wyprawiał na sesjach wobec Konopki, na każdym kroku Go krytykował, suchej nitki na nim nie pozostawiał, wszystko było źle. To było żenujące. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A tak przy okazji panowie radni pytają i wypowiadają się rzeczowo dlatego uważam że reprezentują nas wyborców i mają prawo pytać o wszystko.

 20. Bystra…! Nie wiem kto wymyślił budowę wież ale wiem że wójt Jurkowski pojechał do nowego targu na przywitanie Bronka K. Teraz wiem do jakiego ugrupowania należy. To ugrupowanie działa przeciwko ludności również ludności gminy Ochotnica. Szkoda tylko tych 4 lat.

  • Nie uważasz chyba, że Jurkowski jest z PO? To raczej zgodnie z powiedzeniem, że „…..” się wszędzie lubi przykleić

 21. Teraz ludzie widzą wszystko dzięki nagraniom ! I bardzo dobrze!

 22. Konopka stworzyl z naszej gminy przez swoje 4 kadencje zascianek regionu i na koniec swojego urzedowania uscislil swoje poczynania robiac rezerwat zwany enklawą , to pieniadze wyrzucone w bloto ,ktore zadnego ozywienia turystyki nie przyniosa . Samo wcielenie w zycie tego projektu powinno byc przedmiotem postepowania prokuratorskiego . GDYBY przez te lata byl pan SWIETLIK to wielo osob w gminie spacerowalo by po najdluzszej ulicy w Sączu .

 23. Jak tak dalej Ochotnica będzie się rozwijać to zostaną tu sami emeryci i kto wyjdzie na wieże,może zrobić od razu windę.

 24. Dobrze by było gdyby na tych wieżach nie robili zadaszenia tylko zamówili helikopter i tych emerytów na linie spuszczali na te wieże…

 25. Ja uważam ze pomysł z budowom wież jest trafiony p.Konopka dokończy enklawę , a wtedy widok z wież widokowych będzie o niebo lepszy na miejsca pod stacje narciarskie .To będzie idealne miejsce do znalezienia inwestora bo przecież z wieży widać dalej . Mam pomysł na turystykę w Ochotnicy ,jak nie wypalą wyciągi
  i zostaniemy my staruszkowie to zrobimy w dolnej na rzece zaporę i powstanie piękny ;;;Zalew Ochotnica;
  Wieże przeznaczymy dla ratowników wodnych .

 26. Będzie Enklawa emerytów,młodzi będą stąd uciekać.

 27. Ktos sie orientuje ile zarabiaja soltysi w naszej gminie ,bo mam zamiar w najblizszych wyborah startowac .

  • Jeżeli masz zamiar startować na sołtysa w Sołectwie Tylmanowa to na miesiąc dostaniesz 1300 zł plus 10 % od zebranych podatków tj.ok. 5000 tys zł za rok, plus 115 zł za obecność na sesji Rady Gminy.

 28. KTO prowadzil w naszej gminie zajecia nauki jazdy na nartach ,w jaki sposob wybrano oferenta i za ile ,bo w Kroscienku jest afera.

 29. Czy odbyło się już spotkanie radnych z wójtem, o którym była mowa na sesji, dotyczące podjęcia rozmów ze słowacką firmą? Jeśli tak, to jakie były ustalenia? Itd?

 30. Naturalnie, proszę o info w miarę możliwości. Rozumiem, że nie wszystko może być upublicznione.

 31. Wójt niezły bufor przewidział w oświadczeniu majątkowym pod przyszłą kontrole z US lub CBA po skończonej kadencji 😉 oj rado gminy pilnujcie naszych wspólnych pieniędzy chociaż tyle bo pieniędzy firm startujących w przetargach nie da się upilnować … 😉

 32. Historia oświadczeń majątkowych Pana Staszka to wydaję się, że historia grubymi nićmi szyta. W 2013 100 zł w 2014 2 mln :). Oświadczenia majątkowe składa się pod groźbą odpowiedzialności karnej, a tutaj one nie trzymają się kupy… Ktoś powinien się tym zająć, żeby to wyjaśnić…

  • Masz zupełną rację. Innych za zegarek ścigali.
   Oj tam, pewnie w lotto wygrała pani J. A może pensjonat sprzedała a pan J nic nie wie i dalej uważa się za biznesmena branży turystycznej ??? 🙂

   Tak na prawdę to poważna sprawa. Albo dochód z pensjonatu wzrósł 20 krotnie w ciągu roku. Albo pan J. jako dyrektor ukrywał dochody żony.

   Panie Tadeuszu, proszę o zapytanie w tej sprawie.

 33. Kiedy zobaczymy ostatnią sesję?

 34. Kiedy zobaczymy ostatnią sesję?

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Loading Facebook Comments ...
'); });
'); });